Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Brytyjczycy zainteresowani wrocławskim wynalazkiem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Twoje Miejsce Na Ziemi i we Wszechświecie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob 10:47, 28 Paź 2006    Temat postu: Brytyjczycy zainteresowani wrocławskim wynalazkiem

Brytyjczycy zainteresowani wrocławskim wynalazkiem
Aneta Augustyn

Na Uniwersytecie Wrocławskim przedstawiciele brytyjskiej firmy finalizują rozmowy dotyczące wrocławskiego wynalazku. Chcą prowadzić dalsze badania i zakupić prawa do sondy stosowanej w operacjach nowotworu piersi
Trzej przyjaciele - profesor chemii, chirurg onkolog i inżynier - opatentowali w tym roku urządzenie, dzięki któremu można precyzyjniej prowadzić operacje raka piersi. Zwykle guza wycina się z marginesem i oddaje do badania histopatologowi. Jeśli w marginesie pozostały tkanki nowotworowe, zabieg trzeba ponowić. Jeśli margines był zbyt duży, oznacza to, że niepotrzebnie usunięto część piersi.

- Dotąd nie było metody, która dokładnie mówiłaby, czy chirurg wyciął za mało, za dużo czy akurat - mówi Marek Rząca, zastępca ordynatora oddziału chirurgii onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

Śródoperacyjna sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych pozwala określić granicę między tkanką zdrową a chorą. Wrocławianie odkryli, że mają one różne właściwości dielektryczne, czyli zachowują się inaczej w polu elektrycznym.

Skonstruowany przez inż. Stanisława Baja przyrząd to niewielki cylinder z pleksi, z końcówką pod napięciem 0,1 wolta, którą lekarz wprowadza w pole operacyjne. Kiedy trafi na chorą tkankę, sonda sygnalizuje to dźwiękiem. Badania na amputowanych piersiach trwały kilka lat.

Pisaliśmy o tym wiosną, tuż po opatentowaniu wynalazku. - Odzew artykułu nas zaskoczył - mówi jeden z trójki pomysłodawców, prof. Kazimierz Orzechowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. - Dzwoniły pacjentki, prosząc o zastosowanie sondy w ich zabiegach. Prof. Tomasz Kręcicki, laryngolog z Akademii Medycznej, zasugerował, żeby sprawdzić skuteczność urządzenia w przypadku raka krtani. Właśnie trwają badania na próbkach nowotworów krtani i jestem przekonany, że się powiodą. Po artykule skontaktowała się z nami także brytyjska firma z branże medycznej, zainteresowana sondą.

Brytyjczycy chcą finansować dalsze badania nad urządzeniem. Na razie sonda wciąż jest w fazie eksperymentu, stosowana za zgodą pacjentek i komisji bioetycznej Akademii Medycznej. Żeby urządzenie mogło być powszechnie stosowane, powinno jeszcze przejść czasochłonne i kosztowne badania kliniczne.

- Latami bada się wtedy jego skuteczność na tysiącach pacjentów - mówi dr Marek Rząca.

- Na pewno uczelni nie byłoby na to stać - mówi rektor UWr, prof. Leszek Pacholski, który dziś rozmawia z Brytyjczykami. - Ich propozycja to szansa na szybsze upowszechnienie sondy i zastrzyk finansowy dla uczelni, bo w grę wchodzi naprawdę duża kwota. Liczę też, że w ramach tych pieniędzy sprowadzimy do Wrocławia młodych naukowców z zagranicy, którzy częściowo poprowadziliby te badania.

Badania mają być prowadzone w różnych placówkach Europy; uniwersytet będzie je koordynował.

W ubiegłym tygodniu wrocławianie zostali zaproszeni do Cambridge na konferencję naukową przygotowaną przez firmę. - Nasz pomysł spotkał się tam z wielkim zainteresowaniem - przyznaje dr Rząca. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym wykonał już kilka operacji. - Wyniki badań laboratoryjnych w praktyce sprawdziły się. Myślę, że sonda będzie działać także w przypadku innych nowotworów.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie 10:12, 29 Paź 2006    Temat postu:

Wszystko, co można powiedzieć - to każdą metodą, byle badania nad skutecznością sondy były zakończone jak najszybciej.
Przeliczyć przecież to można i na życie ludzkie, i na zdrową psychikę wielu kobiet po operacji.
Należą się dużę gratulacje.
Być może, to odkrycie spowoduje, że Wrocław w przyszłości stanie się jednym z bardziej znaczących ośrodków akademickich Europy.

Pozdrawiam, Jaga
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Twoje Miejsce Na Ziemi i we Wszechświecie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin