POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum POLITYKA 2o Strona Główna
->
Polska
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
POLITYKA, TWOJE ZDANIE O...
----------------
Aktualny Stan Forum - Archiwum do wglądu i dyskusji
POLITYKA
----------------
Polska
Świat
Historia i Przyszłość
Felietony, Ciekawe Artykuły,
NIE SAMĄ POLITYKĄ CZŁOWIEK ŻYJE
----------------
Twoje Miejsce Na Ziemi i we Wszechświecie
Galeria Zdjęć
Świat Muzyki
To i owo
Wiadomości
Blogi
Blogi
ADMINISTRACJA
----------------
Korespondencja z Administracją Archiwum
Ukazy
Po Co, Na Co, Dlaczego
Rozrachunki
Kompostownik
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Gość
Wysłany: Czw 20:42, 20 Paź 2005
Temat postu:
Precedensowy pozew
Zdaniem izraelskich prawników, w najbliższym czasie wielu Izraelczyków zwróci się do władz polskich z prośbą o przywrócenie polskiego obywatelstwa.
"Otrzymując polski paszport, staną się oni automatycznie obywatelami Unii Europejskiej - a jest to marzeniem bardzo wielu mieszkańców Izraela" - można było przeczytać wczoraj w żydowskim portalu informacyjnym MIGnews.com.
Taką żywiołową reakcję wywołała niedawna decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego, który pozytywnie rozpatrzył pozew obywatela Izraela,
Baroucha Natana Ygila (dawniej Bronisława G.)
, który opuścił nasz kraj w 1968 r. i został repatriowany do Izraela. NSA uznał, że osoby wyjeżdżające na stałe z Polski po Marcu '68 nie utraciły polskiego obywatelstwa.
60-letni Barouch Natan opowiedział izraelskiej agencji o swojej walce o powrót do Polski. "W 1993 r. pojechałem do Polski i zdecydowałem, że chcę przywrócenia swojego polskiego obywatelstwa (...) Zwróciłem się do prezydenta Polski z prośbą na piśmie. Odpowiedzieli mi, że powinienem zwrócić się do ambasady w Tel Awiwie i tam poprosić o przyznanie obywatelstwa. Odmówiłem. Trzy lata temu ponownie poprosiłem o przywrócenie mi obywatelstwa, tym razem w zarządzie miejskim Warszawy" - tłumaczy. Barouchowi prawdopodobnie chodziło o wystąpienie do wojewody mazowieckiego o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego. Wojewoda nie przychylił się do prośby, natomiast prezes Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców nie uwzględnił odwołania. "Wówczas zwróciłem się do sądu i otrzymałem odpowiedź - mam prawo do obywatelstwa, ponieważ sam z niego nie zrezygnowałem" - tłumaczył Barouch.
Zdaniem żydowskiego portalu, "chodzi o precedensowy pozew - dzięki temu wyrokowi setki tysięcy Izraelczyków - wychodźców z Polski, a także ich potomków, ma prawo do przywrócenia im obywatelstwa Polski". Czyżby czekała nas nowa fala imigracji?
Waldemar Moszkowski
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20051020&id=po24.txt
Gość
Wysłany: Pon 11:24, 17 Paź 2005
Temat postu: Żydzi odzyskują paszporty
Cytat:
PRAWO ADMINISTRACYJNE W 1968 roku zastosowano nieskuteczną procedurę
Emigranci marcowi mają nadal polskie obywatelstwo
Osoby, wyjeżdżające na stałe z Polski po Marcu '68, nie utraciły polskiego obywatelstwa - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Piątkowy wyrok NSA jest pierwszym wydanym w tego rodzaju sprawach po reformie sądownictwa administracyjnego. Rozwiewa on wątpliwości, jakie ostatnio pojawiły się w związku z całkowicie odmiennymi orzeczeniami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Po korzystnych dla emigrantów wyrokach NSA sprzed reformy, Sądu Najwyższego i WSA od lata tego roku ten sam warszawski WSA zaczął oddalać skargi na odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
Dokument podróży nie wystarczał
Uchwała Rady Państwa nr 5/58 umożliwiała zmianę obywatelstwa polskiego na izraelskie osobom, narodowości żydowskiej, które opuściły bądź opuszczą obszar PRL, udając się na stały pobyt do Izraela, i złożyły prośbę o zezwolenie na zmianę obywatelstwa.
Takie właśnie podanie w kwietniu 1968 r. złożył m.in. Bronisław G., ówczesny student Uniwersytetu Warszawskiego. Miesiąc później wyjechał do Izraela na podstawie tzw. dokumentu podróży. Otrzymał tam obywatelstwo izraelskie oraz zmienił imię i nazwisko na Barouch Y. W 2003 r. wystąpił do wojewody mazowieckiego o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego. Podał, że wcale niechciał się go zrzec, tylko wyjechać do Izraela. Wojewoda odmówił, a prezes Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców nie uwzględnił odwołania. Obie te decyzje uchylił w 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, stwierdzając, że po wejściu w życie ustawy o obywatelstwie polskim z 1962 r. (która zastąpiła ustawę z 1951 r.) utrata obywatelstwa mogła następować jedynie na podstawie indywidualnych zezwoleń na zmianę obywatelstwa, skierowanych do konkretnego adresata, a nie jakiegoś generalnego aktu w postaci uchwały Rady Państwa.
Uproszczona procedura
Prezes urzędu złożył skargę kasacyjną do NSA. Jego zdaniem osobom deklarującym zamiar wyjazdu do Izraela Rada Państwa od 1958 r. nie wydawała indywidualnych zezwoleń na zmianę obywatelstwa. Po złożeniu przez nie wniosków o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na izraelskie wydawano im dokumenty podróży uprawniające do opuszczenia Polski. Bronisław G. sam uruchomił taką procedurę. Złożenie wniosku o zezwolenie na zmianę obywatelstwa z jednoczesnym zadeklarowaniem chęci wyjazdu na stały pobyt do Izraela umożliwiło zastosowanie uproszczonej procedury uzyskania zezwolenia na zmianę obywatelstwa przewidzianej dla osób wymienionych w uchwale Rady Państwa. Argumenty użyte w skardze kasacyjnej okazały się zbieżne z kilkoma wyrokami WSA, jakie zaczęły zapadać w tym sądzie. W kilku kolejnych orzeczeniach uznał on, że z ustaw o obywatelstwie polskim z 1951 i 1962 r. nie wynika, aby zezwolenie na zmianę obywatelstwa musiało być aktem indywidualnym.
Tylko indywidualne zezwolenia
Obecnie sprawa jest już jasna. Rozpatrując skargę kasacyjną, NSA stwierdził, że zezwolenie Rady Państwa na zmianę obywatelstwa wymagane przez obowiązującą wówczas ustawę o obywatelstwie polskim z 1962 r. musiało mieć charakter aktu indywidualnego. A takich decyzji nie było. Nie można też uznać, aby uchwała Rady Państwa z 1958 r. stanowiła generalną zgodę na zmianę obywatelstwa na podstawie przepisów ustawy z 1962 r., ponieważ została podjęta w czasie obowiązywania poprzedniej ustawy z1951 r. Dlatego Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną i sprawa Baroucha Y. wraca do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (sygn. II OSK 267/05).
- Bardzo się cieszę, że ten wyrok zapadł. W latach 90. sam podejmowałem działania, aby osobom wyjeżdżającym na stałe z Polski po Marcu '68 nie przywracać obywatelstwa polskiego, tylko zwrócić im polskie paszporty. W innym wypadku ludzie ci musieliby prosić o przywrócenie tego, co im bezprawnie zabrano. Udało się dopiero po kilkunastu latach, ale to jedyne słuszne, sprawiedliwe i mądre orzeczenie w tej sprawie - komentuje prof. Andrzej Rzepliński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
DANUTA FREY, wsp. a.ł.
Na marginesie
Znaczenie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wykracza poza tę indywidualną sprawę. I to nie tylko dlatego, że oprócz wspomnianej uchwały Rady Państwa istniała identyczna uchwała regulująca emigrację do Niemiec, a obie zostały uchylone dopiero w 1984 r. Przez ten czas zdążyło wyemigrować z Polski na ich podstawie ok. 2 milionów osób. To ich właśnie dotyczy orzeczenie NSA. Nie można jednak taić, że podtrzymanie linii orzecznictwa sądowego w tych sprawach będzie wywoływać wiele problemów, których skutków nie sposób do końca przewidzieć.
http://rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_051017/prawo/prawo_a_2.html
Cytat:
MARZEC '68 Emigranci z polskim obywatelstwem
Odzyskają paszporty
Osoby wyjeżdżające na stałe z Polski po Marcu '68 nie utraciły polskiego obywatelstwa - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. To precedensowy wyrok, który powinien rozwiać wątpliwości wynikające ze sprzecznych orzeczeń Sądu Najwyższego, NSA i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
W 1968 roku ówczesne władze wydawały zgody na wyjazd na podstawie tzw. dokumentu podróży. Jednocześnie na podstawie uchwały Rady Państwa z 1958 r. pozbawiano polskiego obywatelstwa osoby wyjeżdżające na pobyt stały do Izraela. Wiele z tych osób próbowało potem obywatelstwo odzyskać, argumentując, że nawet jeśli się go zrzekły, to zrobiły to pod przymusem.
Potwierdził to w swoim wyroku NSA. Stwierdził, że zezwolenie Rady Państwa na zmianę obywatelstwa wymagane przez obowiązującą wówczas ustawę z 1962 r. o obywatelstwie polskim musiało mieć charakter aktu indywidualnego wobec każdego wyjeżdżającego. A takich decyzji wtedy nie było.
Skarżący w tej sprawie Barouch Y. prawdopodobnie uzyska teraz potwierdzenie polskiego obywatelstwa. Znaczenie wyroku wykracza poza tę indywidualną sprawę. Oprócz wspomnianej uchwały Rady Państwa istniała podobna, regulująca emigracjędo Niemiec, a obie zostały uchylone dopiero w 1984 r. Na ich podstawie wyemigrowało z Polski ok. 2 milionów osób. Wszyscy oni, jeśli tylko będą chcieli odzyskać polskie obywatelstwo, będą mogli się powoływać na ten wyrok NSA.
DANUTA FREY, AGATA ŁUKASZEWICZ
http://rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_051017/prawo/prawo_a_1.html
I co to się porobiło - Żydzi i Niemcy będą mogli dostać polski pszport, a Polacy z Kresów [obywatele sprzed 39] i z Kazachstanu i Żytomierza - NIE
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin