Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kandydaci Partii Demokratycznej - demokraci.pl

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Polska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw 0:30, 22 Wrz 2005    Temat postu: Kandydaci Partii Demokratycznej - demokraci.pl

Oto liderzy list wyborczych Partii Demokratycznej - demokraci.pl, wraz z krotkim opisem ich biografii:

Okreg legnicko-jeleniogorski:
Piotr Borys - prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W latach 1994-98 był wspólnikiem spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą. Od roku 1998 pełnił funkcję regionalnego przedstawiciela Cementowni Górażdże-Strzelce Opolskie. W latach 1999-2000 Piotr Borys był członkiem Zarządu Miasta Lubina. W okresie od 2000-2001 pełnił obowiązki specjalisty ds. własnościowo majątkowych przedsiębiorstwa Termal S.A w Lubinie. Był prezesem zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG w Legnicy. W latach 2002-2003 był członkiem Zarządu Województwa, gdzie odpowiadał za problematykę dotyczącą gospodarowania mieniem wojewódzkim, w szczególności nadzór nad Departamentem Mienia Wojewódzkiego oraz Wydziałami Mienia Wojewódzkiego, Inwestycji, Ochrony Środowiska. Jest osobą bardzo aktywną w wielu różnych środowiskach społecznych. Jest członkiem m.in. Stowarzyszenia CIVIS EUROPAE działającego w Lubinie – działającego na rzecz promocji UE, realizującego projekty europejskie, wiceprezesem Stowarzyszenia „Porozumienie samorządowe” dla Lubina i Powiatu Lubiąskiego. Od 1997 związany z Unią Wolności, a obecnie z PD, gdzie jest członkiem Rady Krajowej i Zarządu Regionu.

Okreg walbrzyski:
Bartłomiej Nowotarski - doktor praw, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Był stażystą w Kongresie USA oraz Parlamencie Europejskim, a także stypendystą na Uniwersytecie w Berkeley i na Uniwersytecie w Yale. Był członkiem założycielem ROAD, UD, UW oraz PD. Od 1998 roku Radny Rady Miejskiej Wrocławia, gdzie jest przewodniczącym Klubu PD. Był przewodniczącym Unii Wolności we Wrocławiu, a obecnie jest członkiem Rady Krajowej i Zarządu Regionu PD. Współautor m.in. : "Małej Konstytucji" - projektu Klubu Parlamentarnego Unii Demokratycznej, obowiązującej ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu RP, ustawy o partiach politycznych i ich finansowaniu. Specjalnie dla okręgu wałbrzyskiego Bartłomiej Nowotarski przygotował „Program 7/7”, na który składa się 7 sposobów wspierania średniej i małej przedsiębiorczości oraz 7 sposobów aktywizacji bezrobotnych dla chcących stworzyć swoją pierwszą firmę.

Okreg wroclawski:
Władysław Frasyniuk - po pierwsze – Wrocławianin. Ze stolicą Dolnego Śląska związana była także jego działalność w NSZZ Solidarność. W latach 1981-1990 był przewodniczącym Zarządu Regionu Dolny Śląsk, od roku 1981 do 1982 przewodniczącym Regionalnego Komitetu Strajkowego Dolny Śląsk, a od 1987 przewodniczącym Regionalnej Komisji Wykonawczej. Wrocław zapisał się także w jego biografii lat 90’, gdy od 1990 do 1993 roku był Radnym Miasta. Aktywność w rodzimym mieście nierozerwalnie wiązała się z działalnością na arenie ogólnopolskiej. W latach 80’ członek władz krajowych NSZZ Solidarność, więzień polityczny w latach 1982 – 1986. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Lata 90’ to nieprzerwana aktywność polityczna począwszy od Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej, poprzez Unię Demokratyczną, aż do Unii Wolności, której przewodniczącym został w roku 2001. Działalności w tych ugrupowaniach towarzyszy aktywność poselska w czasie I, II i III kadencji Sejmu. W tym okresie był członkiem m.in. Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu, Komisji Przekształceń Własnościowych oraz Komisji Skarbu Państwa Uwłaszczenia i Prywatyzacji. Praca zawodowa Władysława Frasyniuka związana jest z firmą FF "Fracht" sp. z o.o., której współwłaścicielem jest od roku 1993. Największym sukcesem „Frachtu” według Władysława Frasyniuka, jest uniknięcie redukcji zatrudnienia w okresie recesji. Bardzo lubi gotować. Pasjonuje Go również sport, a w szczególności jazda na rowerze i boks. Aktywny społecznie jest także jako prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci.


Okreg bydgoski:
Mirosław Piotr Krzemkowski - magister politologii. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu – ekonomia, ubezpieczenia gospodarcze, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – zarządzanie finansami, marketing. Od 1990 roku jest związany z branżą ubezpieczeń gospodarczych. Od 1992 do 1995 pełnił funkcję dyrektora Biura w Centrali Pomorskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego GRYF S.A.- odpowiedzialny za ubezpieczenia i reasekurację. Współautor i autor strategii sprzedaży, rozwoju sieci, struktur, czego efektem było stworzenie i zarządzanie drugą strukturą sprzedażową i organizacyjną na rynku ubezpieczeń gospodarczych po PZU S.A., która generowała przychody, pozwalające PTU GRYF S.A. uplasować się jako trzecie największe towarzystwo ubezpieczeniowe na rynku polskim po PZU i WARCIE. Od 1995 do 2002 był Dyrektorem Regionalny dwóch towarzystw ubezpieczeniowych. Od roku 2002 jest przedsiębiorcą – Dyrektorem Zarządzający w firmie brokerskiej, licencjonowanym brokerem ubezpieczeniowy, Członkiem Zarządu Banku Spółdzielczego, uczestnikiem kilku rad nadzorczych. Jest także wykładowcą na Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów. Jego zainteresowania to literatura fachowa z dziedziny ubezpieczeń, finansów, prawa, marketing- nowoczesne metody sprzedaży, sport, polityka.


Okreg torunski:
Marian Filar - prawnik, profesor zwyczajny, w młodości górnik dołowy. Kierownik Katedry Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej UMK w Toruniu od 1990 roku. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu w latach 1988-1990, prorektor UMK w Toruniu w latach 1990-1993. Członek licznych towarzystw naukowych polskich i międzynarodowych, także gremiów kierowniczych. Autor przeszło 180 prac i wydawnictw książkowych w języku polskim i obcych z dziedziny prawa karnego, polityki kryminalnej, seksualnego prawa karnego, lekarskiego prawa karnego. Promotor licznych rozpraw doktorskich i prac magisterskich. Wykładowca na wielu uniwersytetach zagranicznych (m. in. Niemcy, Włochy, Finlandia). Ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych w dziedzinie zapobiegania i kontroli przestępczości. Współautor kodyfikacji prawa karnego i lekarskiego. Członek oraz wiceprzewodniczący Trybunału Stanu w latach: 1997-2000. Sekretarz generalny Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Prezes Towarzystwa Miłośników Torunia. Członek Rady Politycznej Unii Wolności. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.


Okreg lubelski:
Marcin Celiński - z zawodu zarządca nieruchomości. W latach 1993-97 był szefem Biura Poselskiego Unii Demokratycznej (potem Unii Wolności) w Lublinie. Od 1998 pracuje w Zarządzie Nieruchomości Komunalnych w Lublinie. Jest doradcą w zakresie gospodarki nieruchomościami, inwestycji, kreowania polityki mieszkaniowej. Obecnie przewodniczący Regionu Lubelskiego demokratów, członek Rady Krajowej. Swoją aktywność realizował nie tylko w organizacjach politycznych – aktywny był w działalności pozarządowej. Związany od początku lat 90-tych z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej i jej lubelskim ośrodkiem pracował w wielu programach związanych ze współpracą polsko – ukraińską (m.in. Democracy trough self-government in Poland and Ukraine finansowany przez Phare and Tacis Democracy Programme 1995-97) aktywizacji obywatelskiej małych społeczności, trener negocjacji, komunikacji społecznej i interpersonalnej. Brał aktywny udział w organizowaniu środowiska zarządców nieruchomości – był współzałożycielem i prezesem Lubelskiego Instytutu Nieruchomości, szefem regionalnego oddziału Ogólnopolskiej Izby Zarządzania Nieruchomościami. W latach 2002-2005 był członkiem Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej ds. nadawania uprawnień zawodowych zarządcom nieruchomości. Wykładowca i organizator wielu kursów i szkoleń dla zarządców, swoją wiedzą dzieli się także od kilku lat ze studentami studiów podyplomowych w zakresie gospodarki nieruchomościami Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.


Okreg chelmski:
Irena Gadaj - działaczka pozarządowa, przedsiębiorca. Urodziła się i całe życie związała ze swym rodzinnym Biłgorajem. Od ponad dziesięciu lat pracuje w organizacjach pozarządowych i sprawuje funkcje społeczne związane z rozwojem lokalnym i wspieraniem przedsiębiorczości. W latach 1992-1994 rozwijała działalność lokalnej organizacji pracodawców pod nazwą Towarzystwo Gospodarcze w Biłgoraju. Od kwietnia 1994 pełni funkcję prezesa zarządu Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Irena Gadaj jest także prezesem zarządu Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Od 2002 roku jest członkiem Transatlantyckiej Sieci Fundacji Lokalnych. W 2001 roku z jej inicjatywy rozpoczęło działalność Forum Kobiet w Biłgoraju. Swoimi doświadczeniami dzieli się z przedstawicielami Ukrainy (pracuje jako ekspert w finansowanym przez DFID Projekcie Rozwoju Regionu Lwowskiego), Litwy, Bułgarii, Chorwacji. Jest ambasadorem Transatlantyckiej Sieci Fundacji Lokalnych.


Okreg zielonogorski:
Wiesław Pietruszak - matematyk. Nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku.Absolwent UAM w Poznaniu. W latach 1975-1990 związany z harcerstwem, z czego od 1980 r. z ruchem niezależnym zrzeszonym w Kręgach Harcerskich im. A. Małkowskiego Jest instruktorem w stopniu harcmistrza. W latach 80-tych związany z Klubem Inteligencji Katolickiej. Od 1990 roku tworzył Komitety Obywatelskie. Od 1990 roku działa w Unii Demokratycznej, potem w Unii Wolności, aktualnie od kwietnia 2005 przewodniczący regionu Partii Demokratycznej. W latach 1990 – 2002 pełnił funkcje osoby odpowiedzialnej za kulturę i oświatę. W tym czasie zorganizował szereg spotkań i konferencji dotyczących reformy oświaty i samorządu. Współpracował m. in. z Ireną Dzierzgowską – w sprawach reformy oświaty i z prof. Jerzym Regulskim oraz Włodzimierzem Puzyną – w sprawach reformy samorządu. Zaangażowany w popularyzację polskiej kultury i myśli. Działa przede wszystkim w kulturze i oświacie. Od lat organizuje dla młodzieży i dla mieszkańców Drezdenka spotkania z ludźmi nauki i kultury oraz wystawy poświęcone m.in. Janowi Pawłowi II, znanemu filozofowi ks. J. Tischnerowi i pisarzowi J.J. Szczepańskiemu. W latach 1998-2002 pełnił funkcję radnego sejmiku lubuskiego, aktualnie od 2002 roku jest radnym powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Od 10 lat jest organizatorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Drezdenku. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej. Jego zainteresowania to muzyka operowa i klasyczna, teatr, historia Polski (zwłaszcza dzieje Armii Krajowej i Szarych Szeregów).


Okreg lodzki:
Marek Belka - profesor ekonomii, polityk, premier Rzeczypospolitej Polskiej (od 2 maja 2004). Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim, od tego czasu był na stałe związany z Katedrą Ekonomii tej uczelni, pnąc się po szczeblach kariery akademickiej, od stanowiska asystenta, przez doktorat (1978), habilitację 1986 aż do stopnia profesora (nominacja w 1994). Od 1986 był równolegle związany z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN, którego był dyrektorem w latach 1993-1997. W latach 1978-1979 i 1985-1986 odbywał długoterminowe staże w Columbia University i University of Chicago, zaś w 1990 przebywał na krótkim stażu w słynnym London School of Economics. Jest on autorem ponad 100 publikacji naukowych, głównie na temat teorii pieniądza oraz polityki antyinflacyjnej w krajach rozwijających się. Jest uznanym specjalistą od zagadnień na styku makro- i mikroekonomii, np.: procesów dostosowawczych przedsiębiorstw do szybko zmieniających się warunków makroekonomicznych. W 1996 został powołany na stanowisko konsultanta Banku Światowego. Równolegle, w latach 1994-1996, był wiceprzewodniczącym Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów, a następnie doradcą ekonomicznym Prezydenta RP. Od lutego do października 1997 oraz od październia 2001 do lipca 2002 pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów. Od 2 maja 2004 pełni funkcję premiera RP.



Okreg piotrkowski:
Wojciech Gwoździk - księgowy, ekonomista. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego - studia w zakresie ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym oraz z rachunkowości na Wydziale Zarządzania.Wiedzę teoretyczną sprawdzał w praktyce i wzbogacał doświadczeniami z zakresu budownictwa obiektów przemysłowych i infrastruktury – jako specjalista w zakładzie budowlanym Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie oraz z zakresu energetyki cieplnej – jako dyrektor ekonomiczno-finansowy w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Bełchatowie. Do Unii Wolności wstąpił w roku 1995 zainspirowany przez Leszka Balcerowicza. Wiele lat był skarbnikiem, a w roku 2005 został przewodniczącym koła miejskiego Unii Wolności - teraz Partii Demokratycznej demokraci.pl - w Bełchatowie. Jest także członkiem Rady Regionu.


Okreg sieradzki:
Andrzej Majewski - prywatny przedsiębiorca. Od 1977 r. do chwili obecnej specjalizuje się w elektromechanice pojazdów ciężarowych, przetwórstwie tworzyw sztucznych oraz transporcie drogowym międzynarodowym. Doskonale zna zagadnienia transportu drogowego. Czynnie uczesniczy w pracach komisji i podkomisji Infrastruktury przy tworzeniu i zmianach w ustawach około transportowych. Działa w szeregu ciał opiniodawczych związanych z zagadnieniami gospodarczymi. Od 2000 do 2004 r. członek Rady Zrzeszenia Przewoźników Międzynarodowych w Warszawie Od 1996 r. do chwili obecnej Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników i Spedytorów w Łodzi. Od 2001 r. założyciel i Przewodniczący Regionu Łódzkiego Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Od 2005 r. Sekretarz Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego z siedziba w Stobno koło Piły i wiceprzewodniczący regionu łódzkiego.


Okreg chrzanowski:
Joanna Brzozowska - absolwentka Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierunek stosunki międzynarodowe, specjalizacja: europeistyka. Ma za sobą już 5 - letnie doświadczenie zawodowe jako Kierownik Agencji Rozwoju Spółdzielczości Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy w Krakowie - zrzeszenia skupiającego spółdzielnie pracy z całego kraju. Odpowiedzialna za współpracę międzynarodową Związku, poszukiwanie możliwości wykorzystania środków europejskich przez polskie spółdzielnie, realizacja projektów mających na celu walkę z bezrobociem i tworzenie nowych miejsc pracy, przy wykorzystaniu środków europejskich, krajowych i innych. W październiku 2004 r. była organizatorką II Europejskiej Konferencji Ekonomii Społecznej w Krajach Europy Środkowo - Wschodniej w Krakowie (konferencja zorganizowana pod patronatem Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Rządu Polski, Francji, Hiszpanii i Szwecji, w której wzięło udział blisko 1000 przedstawicieli sektora ekonomii społecznej z całej Europy). Jest bardzo aktywna w rozwoju sektora organizacji pozarządowych i szerzej ekonomii społecznej w Polsce, jako reprezentant ZLSP, współzałożyciel Polskiej Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej. Odbyła półroczny staż w Brukseli w Europejskiej Konfederacji Spółdzielni Pracy i Spółdzielni Socjalnych. Realizowała wielu projektów polityczno - społecznych ("Szkoła Samorządowa" dla młodzieży z województwa Małopolskiego, Małopolskie Centrum Edukacji Europejskiej, etc.) Pełni funkcję wice-przewodniczącej Stowarzyszenia Twórców i Działaczy Kultury "Kuźnica" oraz wice-prezes Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka. W 2005 r. odznaczona Brązowym Krzyżem Zasług przez Prezydenta RP.


Okreg krakowski:
Jerzy Hausner - od początku swojej kariery naukowej związany z krakowską Akademią Ekonomiczną , gdzie kieruje katedrą Gospodarki i Administracji Publicznej. Uczestniczył w 6 stypendiach naukowych, opracował 248 publikacji naukowych, koordynował szereg projektów badawczych, w 1994 został profesorem nauk ekonomicznych na rodzimej uczelni. W 1998 roku został mianowany profesorem zwyczajnym. W latach 90 pełnił m.in. funkcję członka Rady Naukowej Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS/PAN, Zespołu Doradców Ekonomicznych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rady Nadzorczej PTE Nationale-Nederlanden. Od marca 2002 roku jest Prezesem krakowskiego Stowarzyszenia "Kuźnica". W Urzędzie Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów kolejno pełnił funkcję szefa zespołu doradców wicepremiera ds. gospodarczych oraz pełnomocnika rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego. W roku 2001 został posłem na Sejm i objął urząd Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a w 2003 Wicepremiera RM oraz Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Praca w rządzie przyniosła mu uznanie środowisk przedsiębiorców. Obecnie Wiceprzewodniczący Partii Demokratycznej – demokraci.pl , twórca programu gospodarczego tej partii.


Okreg nowosadecki:
Bronisław Smoleń - prowadzi własną działalność gospodarczą. Mieszkaniec Limanowej, żonaty, ma dwóch synów. Po ukończeniu szkoły podjął pracę w firmie swojego ojca zdając egzaminy czeladniczy, a następnie mistrzowski. Od 1993 roku jest właścicielem zakładu produkującego kije hokejowe. Od 1993 roku pełni funkcję prezesa OSP w Męcinie, a od 1998 roku prezesa Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Limanowej. W latach 1994 – 1998 był radnym gminy Limanowa, a w latach 1998 – 2002 – radnym powiatu limanowskiego.


Okreg tarnowski:
Tomasz Zieliński - adwokat. Prawo ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi własną kancelarię adwokacką. W latach 1998 – 2002 pełnił funkcję radnego rady miejskiej w Tarnowie. W latach 1999 – 2002 wykładał w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Charytatywnego „Kropla”, które gromadzi bank danych dawców szpiku kostnego. Interesuje się historią i filozofią. W Partii Demokratycznej – demokraci.pl jest członkiem Rady Krajowej.


Okreg plocki:
Eryk Smulewicz - uhonorowany podobnie jak papież Jan Paweł II, prof. Władysław Bartoszewski tytułem „Przyjaciela Europy” za umiejętne łączenie działalności gospodarczej oraz społecznej (w tym na polu integracji europejskiej Polski, w szczególności w okresie przedakcesyjnym). Jest prawdziwą europejską "lokomotywą postępu" na swoim terenie - tak uznało jury. Absolwent Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej, prezes Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość” Centrum Wspierania Biznesu w Płocku. Wspiera nowe inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy, prowadzi działalność informacyjną i szkoleniową. Pozyskuje fundusze pomocowe i realizuje liczne projekty na rzecz przedsiębiorców, osób bezrobotnych, samorządów i mieszkańców miast i terenów wiejskich. Wiceprzewodniczący sekcji Towarzystwa Naukowego Płockiego. Certyfikowany ekspert w zakresie Funduszy Strukturalnych. Prowadzi i dynamicznie rozwija w powiecie płockim własne gospodarstwo rolne. Laureat w ogólnokrajowym konkursie za opracowanie koncepcji restrukturyzacji i komercjalizacji oraz rozwoju firmy „Petrobudowa” z udziałem pracowników przedsiębiorstwa. Członek Partii Demokratycznej demokraci.pl.


Okreg radomski:
Krzysztof Michałkiewicz - rodowity mieszkaniec Radomia. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odbył aplikację sądową i aplikację adwokacką. Od ponad dwudziestu lat jest adwokatem. Wykonuje zawód w swojej kancelarii w Radomiu.


Okreg siedlecko-ostrolecki:
Karol Miłkowski


Okreg warszawski:
Tadeusz Mazowiecki - premier premierów. Od 1950 r. włącza się w działalność społeczną: przewodniczy Akademickiej Spółdzielni Wydawniczej, z której niebawem zostaje usunięty za „klerykalizm”. Potem wstępuje do grupy skupionej wokół tygodnika „Dziś i jutro” (późniejszy PAX ), z którym zrywa w 1955 r., protestując przeciwko instrumentalnemu traktowaniu Kościoła i służalczości wobec komunistów. Pisuje do „Po Prostu” i „Tygodnika Powszechnego”. W październiku 1956 r. współtworzy warszawski Klub Inteligencji Katolickiej; dwa lata później zakłada miesięcznik „Więź” i jest jego redaktorem naczelnym do 1980 roku. W latach 1961-1971 jest posłem na Sejm, wybranym jako przedstawiciel katolickich środowisk opozycyjnych. W marcu 1968 r. redaguje interpelację „Znaku” protestującą przeciwko biciu studentów przez policję i politycznym pogromom. W 1971r. wnosi o powołanie komisji poselskiej do zbadania zajść na Wybrzeżu; inicjatywa ta zostaje udaremniona przez PZPR. W 1975 r. współorganizuje protest przeciw zapisaniu w konstytucji słów o „przewodniej roli PZPR”.Po założeniu „Tygodnika Solidarność” zostaje jego redaktorem naczelnym.W maju i sierpniu 1988 r. uczestniczy w strajkach w Stoczni Gdańskiej. W 1989 r. uczestniczy w przygotowaniach obrad „okrągłego stołu”.24 sierpnia 1989 r. Sejm powołał go na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. 12 września Sejm przyjął przedstawione przez premiera założenia programowe i proponowany skład nowego rządu. W wyborach prezydenckich w listopadzie 1990 r. jest kandydatem ROAD i FPD. W maju 1991 r. na Zjeździe Zjednoczeniowym UD, ROAD i FPD łączą się w jedną partię polityczną - Unię Demokratyczną. Zjazd wybiera go przewodniczącym Unii. W kwietniu 1994 r. na Kongresie Zjednoczeniowym Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno-Demokratycznego wybrany przewodniczącym nowopowstałej partii - Unii Wolności. Jest nim do maja 1995 r. W sejmach kolejnych kadencji członek i przewodniczący wielu komisji parlamentarnych. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku uzyskał poparcie 16861 głosów w swoim okręgu. We wrześniu 2003 zostaje członkiem Rady Zarządzającej Funduszu Powierniczego na rzecz ofiar przestępstw podlegających jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Obecnie przewodniczący Rady Politycznej Partii Demokratycznej – demokraci.pl


Okreg okolowarszawski:
Andrzej Potocki - historyk filozofii. Ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nauczyciel akademicki Wydziału Organizacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Działalność polityczną rozpoczynał w NSZZ Solidarność, były członek Konfederacji Polski Niepodległej. Współzałożyciel Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. Członek Rady Krajowej oraz rzecznik, najpierw Unii Demokratycznej, po połączeniu partii z Kongresem Liberalno Demokratycznym, Unii Wolności. Członek założyciel Towarzystwa Europa, członek Amnesty International oraz Polskiego Towarzystwa Sinologicznego. Pełniąc obowiązki posła RP był wiceprzewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. Aktualnie jest członkiem rady krajowej Partii Demokratycznej


Okreg opolski:
Alojzy Drewniak - prowadzi własną działalność gospodarczą. W latach 1998-2002 był radnym Rady Miasta Opola – przewodniczącym Klubu Radnych Unii Wolności. W Radzie poprzedniej kadencji był przewodniczącym Komisji Finansów Rady Miasta Opola, a także wiceprzewodniczącym Rady Opolskiej Regionalnej Kasy Chorych. Aktualnie jest przewodniczącym Rady Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu. Jest także zaangażowany w działalność na rzecz swojej dzielnicy m.in. przewodniczył komitetowi budowy wodociągu w Bierkowicach, parkingu przy kościele w Opolu - Półwsi oraz rozbudowy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Wspólnie z radnymi AWS zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach i doprowadził do wszczęcia śledztwa w tzw. opolskiej aferze ratuszowej. Jest przewodniczącym Związku Pracodawców Prywatnych Opolszczyzny i wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Był współzałożycielem NSZZ Solidarność przy Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, wieloletni działacz Unii Wolności i przewodniczący Koła w Opolu. Aktualnie jest przewodniczącym Regionu Opolskiego Partii Demokratycznej – demokraci.pl.


Okreg krosnienski:
Grażyna Szelc - nauczycielka języka angielskiego. Ukończyła Wydział Filologiczny [języki obce] na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1976 – 1987 była tłumaczem języków obcych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL” w Krośnie. W latach 1987 – 1980 kierownik Ośrodka Nauczania Języków Obcych w EMPIK’u w Krośnie. Aktualnie pracuje w krośnieńskich szkołach. Jej zainteresowania to języki obce, podróże i polityka.


Okreg rzeszowski:
Cezary Nowacki - handlowiec. Z wykształcenia magister inzynier mechanik. Ukończył także podyplomowe studia menedżerskie Pracuje od kilkunastu lat w prywatnych firmach handlowo-usługowych na stanowiskach kierowniczych (kierownik oddziału, kierownik działu). W kadencji 1998-2002 pełnił funkcję radnego Rady Miasta Rzeszowa z listy Unii Wolności. Był członkiem komisji Rady Miasta: gospodarki komunalnej i inwestycji oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego. W latach 1998-2002 pełnił społecznie funkcję wiceprezesa zarządu Związku Komunalnego Wisłok (21 gmin ze zlewni Wisłoka). Brałem udział w przygotowaniu projektu 2000 ESC projekt Nr PL. 008.04.04 pt.: „Ochrona Środowiska w Rzeszowie”. Od 1998 roku należy najpierw do Unii Wolności, a obecnie Partii Demokratycznej - demokraci.pl. Jest wiceprzewodniczącym regionu.


Okreg bialostocki:
Marek Masalski - trzydziestoośmioletni mieszkaniec Białegostoku. Wykształcenie wyższe pedagogiczne, jest radnym Rady Miasta Białegostoku od 1998 roku. Pełni funkcję przewodniczącego Forum Mniejszości Podlasia, a także dyrektora Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „ELEOS”. W latach 1992 – 1996 był Przewodniczącym Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce - Diecezji Białostocko – Gdańskiej oraz członkiem Zarządu Centralnego BMP oraz członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego. Bezpartyjny.


Okreg gdanski:
Bogdan Lis - z zawodu mechanik. Legenda „Solidarności”. Uczestniczył w wydarzeniach Grudnia’70, w wyniku których więziony był w latach 1971-1972. W 1978 rozpoczął współpracę z Komitetem Założycielskim Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Był współorganizatorem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku, ora współautorem większości z 21 postulatów sierpniowych. Później został wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, członkiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej, a następnie Komisji Krajowej. Jest jednym z najbardziej znanych działaczy "Solidarności" w skali ogólnopolskiej, uczestnik wielu negocjacji z rządem. W czasie stanu wojennego ukrywał się, a jednocześnie organizował struktury podziemne "Solidarności" Regionu Gdańskiego. W kwietniu 1982 został współorganizatorem ogólnopolskiej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej podziemnej "Solidarności" gdzie odpowiadał za koordynację współpracy z zagranicą. Od 1988 r. był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność". Brał udział w rozmowach Okrągłego Stołu. Był senatorem w latach 1989-1991. Działalność partyjną rozpoczął w 1997 r. wstępując do Unii Wolności. Od czerwca 2003 r. był członek Zarządu Unii Wolności. Obecnie jest członkiem Zarządu Partii Demokratycznej – demokraci.pl.


Okreg gdynski:
Krzysztof Pusz - rodowity Gdańszczanin. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, na Wydziale Prawa i Administracji. Od 13 grudnia 1981 związany z podziemiem. Organizował spotkania Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej. Blisko związany z Bogdanem Lisem i Bogdanem Borusewiczem. W podziemiu do 1984 roku do momentu aresztowania Bogdana Lisa. Od 1985 pracował w biurze Lecha Wałęsy jako sekretarz a następnie dyrektor biura. Po reaktywacji Solidarność i 1989 roku, Dyrektor Biura Krajowego Solidarności, szef gabinetu Lecha Wałęsy i Sekretarz. W latach 1991-92 podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP. W latach dziewięćdziesiątych zajął się działalnością gospodarczą. W 1998-2001 pełnił funkcję wicewojewody gdańskiego, a następnie pomorskiego. Członek Unii Wolności od 1995 roku. Od 2001 przewodniczący regionu UW na Pomorzu w chwili obecnej PD. Żonaty, dwójka dzieci oraz dwójka wnuków. Hobby - brydż .


Okreg bielsko-bialski:
Jerzy Batycki - absolwent wrocławskiej PWST, magister sztuki, aktor, choreograf i reżyser. Pracował między innymi we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu i Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Był stażystą Uniwersytetu Stanowego w Buffalo (USA). Kierował artystycznie Sceną Polską Teatru w Czeskim Cieszynie. Ma w dorobku kilkadziesiąt ról teatralnych i kilkanaście wyreżyserowanych spektakli. Jego „Bal w operze” został nagrodzony w 1997 roku jedną z głównych nagród na Międzynarodowym festiwalu „Złoty Lew” we Lwowie i „Złotą Maską” w Polsce. W 1996 roku wraz z grupą bielskich twórców założył Stowarzyszenie Sztuka Teatr. Doprowadził do powstania w Bielsku-Białej „Piwnicy Zamkowej”, klubu artystycznego, który stał się miejscem organizacji koncertów muzycznych oraz spektakli teatralnych i kabaretowych. Wraz z bielskim środowiskiem muzycznym organizuje od siedmiu lat festiwal „Bielska Zadymka Jazzowa”, który w krótkim czasie urósł do rangi jednej z najważniejszych imprez tego rodzaju w Polsce. Od 2004 roku redaktor naczelnym pisma „Nasz Region w Europie”, które ukazuje się w ośmiu wersjach regionalnych w województwach: Zachodniopomorskim, Kujawsko-Pomorskim, i Śląskim.
Wielki fan turystyki rowerowej. Bierze udział w organizacji Rodzinnych Rajdów Rowerowych w Bielsku-Białej. Członek Rady Krajowej i wiceprzewodniczący Regionu Podbeskidzie Partii Demokratycznej – demokraci.pl.


Okreg czestochowski:
Zygmunt Kucharczyk - pracownik Politechniki Częstochowskiej, doktor inżynier. Jest wiceprezesem koła Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Częstochowie. Pełni także funkcję sekretarza Zarządu Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Częstochowie. W przeszłości aktywny działacz samorządowy, był wicewojewodą częstochowskim i śląskim. W Partii Demokratycznej – demokraci.pl jest członkiem Zarządu Regionu Śląskiego w Katowicach.


Okreg gliwicki:
Piotr Lewandowski - inżynier budownictwa. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od dwudziestu lat pracuje jako menedżer w różnych dziedzinach gospodarczych. Obecnie pełni funkcję Dyrektor Zakładu Lecznictwa Obwodu Kolejowego w Katowicach. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miejskiej w Bytomiu. Honorowy Członek Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. Instruktor tenisa ziemnego. Przewodniczący regionu Śląskiego Partii Demokratycznej - demokraci.pl w Katowicach.


Okreg rybnicki:
Ryszard Ostrowski - prawnik, radca prawny. W latach 1997 – 2001 pełnił funkcję posła na Sejm. Był przewodniczącym Sejmiku Śląskiego w latach 1998 – 2000 W latach 1997 - 2003 przewodniczący Regionu Śląskiego UW w Katowicach. Aktualnie członek Rady Krajowej Partii Ddemokratycznej - demokraci.pl


Okreg katowicki:
Antoni Piechniczek - wybitny polski trener piłkarski, szkoleniowiec reprezentacji Polski. Karierę piłkarską zaczynał w Zrywie Chorzów, następnie grał w Naprzodzie Lipiny (1960-1961), Legii Warszawa (1961-1965), Ruchu Chorzów (1965-1972) i francuskim Chateauroux (1972-1973). W 1964 zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 Mistrzostwo Polski z Ruchem. Rozegrał 3 mecze w reprezentacji Polski (1967-1969). Jako trener pracował w BKS Bielsko-Biała, Odrze Opole, Ruchu Chorzów, Górniku Zabrze oraz w klubach zagranicznych: Al-Rayyan Doha w Katarze, Al-Shabbab, Al-Whda i Al-Nasr w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Esperance Tunis w Tunezji. W 1987 zdobył Mistrzostwo Polski z Górnikiem Zabrze. W końcu grudnia 1980 został powołany na stanowisko trenera-selekcjonera reprezentacji Polski. Oficjalnie objął obowiązki 5 stycznia 1981. Wywalczył awans do Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982, gdzie drużyna narodowa zajęła trzecie miejsce. W 2002 wybrany z listy Unii Samorządowej do Sejmiku Województwa Śląskiego. Pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmiku.


Okreg sosnowiecki:
Anna Sporyszkiewicz - magister chemii. Pracownik Wydziału Farmacji Śląskiej Akademii Medycznej w Katowcach. Od 1994 roku jest radną Rady Miejskiej w Sosnowcu. Jest aktywną działaczką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także PTTK - KPON. W Partii Demokratycznej pełni funkcję przewodniczącej koła w Sosnowcu, a także członka zarządu regionu Śląskiego w Katowicach.


Okreg kielecki:
Joanna Staręga-Piasek - pedagog społeczny. Ukończyła studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskała stopień doktora w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Do 1978 r. Pracowała jako adiunkt w Katedrze Socjologii Pracy SGPiS. Następnie przez 10 lat pełniła funkcję kierownika Zakładu Pomocy Społecznej i Rehabilitacji w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. W 1995 została dyrektorem Centrum Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie. Jest adiunktem na Wydziale Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Pełniła też ważne funkcje publiczne, m.in.: w latach 1990-94 podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, a w latach 1997-2001 sekretarz stanu w tym resorcie, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Ma za sobą długi staż parlamentarny: poseł I, II i III kadencji z ramienia Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. Nadal aktywnie angażuje się w działalność społeczną. Jest wiceprzewodniczącą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia Polski Komitet Międzynarodowej Rady Pomocy Społecznej ICSW, a także członkinią Rady Fundacji SOS – Pomoc Społeczna, komisji charytatywnej przy Fundacji im. Stefana Batorego, Rady Fundacji AWARE-EUROPA. Pełni funkcję kierownika Instytutu Rozwoju Służb Społecznych oraz redaktora naczelnego pism "Praca socjalna" i "Niepełnosprawność i rehabilitacja".


Okreg elblaski:
Zygmunt Komar - z wykształcenia i zawodu jest inżynierem rolnikiem. Od dwunastu lat pełni stanowisko dyrektora oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Olsztynie. Jest również radnym wojewódzkim w sejmiku samorządowym województwa warmińsko – mazurskiego. Interesuje się łowiectwem, jest aktywnym członkiem rady okręgowej Polskiego Związku Łowieckiego. Ponadto pełni funkcję członka zarządu wojewódzkiego OSP, a także delegata Związku Polskich Kawalerów Maltańskich na Warmię i Mazury. Jego hobby, poza myślistwem, jest sport.


Okreg olsztynski:
Janusz Kijowski - reżyser filmowy i teatralny. Jest dyrektorem Naczelny i Artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Ma tytuł dr hab. profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Był wiceprezydentem Federacji Europejskich Realizatorów Filmowych Jest autorem m.in.: INDEKSU, KUNG-FU, MASKARADY, STANU STRACHU, KAMELEONA, a w teatrze olsztyńskim: MSZY ZA MIASTO ARRAS, CZAROWNIC Z SALEM, PIESZO… Wykłada w Szkołach Filmowych w Brukseli i Łodzi. W młodości był działaczem opozycji studenckiej w 1968 roku, instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Potem współpracował z Radiem Wolna Europa. Obecnie pełni funkcję członka Zarządu Regionalnego Partii Demokratycznej – demokraci.pl


Okreg kaliski:
Mariusz Witczak - magister ekonomii, wykładowca w PWSZ w Kaliszu. Przewodniczący koła Partii Demokratycznej w Kaliszu, członek Zarządu Regionu Wielkopolskiego Partii Demokratycznej. Działacz Niezależnego Związku Studentów oraz Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”. Od 1990 był członkiem ROAD, a następnie UD, UW i aktualnie Partii Demokratycznej – demokraci.pl. Brał udział w wyborach parlamentarnych w latach 1991, 1993 i 2001. Sprawował funkcję Radnego Rady Miejskiej w Kaliszu w latach 1990-2002 (3 kadencje). Był współzałożycielem Komitetu Wyborczego "Naprzód Kalisz" w wyborach samorządowych 2002 r. Jest znany ze swojego zaangażowania społecznego. Wspiera lokalne drużyny piłkarskie i kluby sportowe. Jest także wiceprzewodniczącym Wydziału Gier i Szkolenia Kaliskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Jego zainteresowania to polskie góry, rower terenowy, jogging i piłka nożna.


Okreg koninski:
Aldona Kamela-Sowińska - profesor, polityk, przewodnicząca Inicjatywy Dla Polski. Zawodowo związana z Akademią Ekonomiczną w Poznaniu. Jako profesor ekonomii kształci kolejne roczniki studentów tej uczelni. Wypromowała ponad 400 magistrów i 7 doktorów. Ukończyła także studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Autorka szeregu publikacji naukowych w tym zakresie. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za dokonania naukowe. W 1998 roku objęła stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, a w 2000 roku została sekretarzem stanu. Od 28 lutego do 19 października 2001 roku sprawowała urząd ministra skarbu w rządzie Jerzego Buzka. Od 2003 jest przewodniczącą Inicjatywy dla Polski.


Okreg pilski:
Bolesław Milewski - przedsiębiorca. Jest prezesem spółki Spedex, jednego z liderów w branży transportowej.Od 2000 roku, już przez drugą kadencję, pełni funkcję przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego. Od 2004 roku członek Zarządu Zrzeszenia Przewoźników Międzynarodowych w Warszawie. Specjalista od budowy dróg, doświadczenie nabywał między innymi w Libii. Przez trzy kolejne kadencje Sejmu brał udział w pracach Komisji Infrastruktury, tworząc ustawy o drogach i transporcie drogowym. W wolnych chwilach zajmuje się pracą w ogrodzie. Jego hobby to zwierzęta.


Okreg poznanski:
Wojciech Szczęsny Kaczmarek - z wykształcenia jest fizykiem. Studia ukończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tam też obronił pracę doktorską i habilitację. W latach 1982-83 wyjeżdzał do Szwajcarii jako pracownik naukowy Poltechniki w Zurychu. Z kolei w latach 1987-88 wykładał na Uniwersytecie Paris Nord jako profesor pierwszej klasy. W latach 1980-90 był działaczem "Solidarności". Po wyborach samorządowych w 1990 roku został wybrany Prezydentem Miasta Poznania. Rok później objął także stanowisko prezesa Związku Miast Polskich. Od 1992 roku jest członkiem polskiej delegacji do Rady Europy w Strassburgu. W 1994 roku ponownie został wybrany Prezydentem Poznania. W 1997 roku otrzymał z rąk prezydenta Francji Order Legii Honorowej. Swój urząd pełnił do 1998 roku. Był polskim konsulem we Francji.


Okreg koszalinski:
Krzysztof Lis - ukończył Wydział Mechaniczny - Zarządzanie i Marketing w Budowie i Eksploatacji Maszyn na Politechnice Koszalińskiej, a także studia podyplomowe na Uniwersytecie Szczecińskim m.in. w dziedzinach zarządzania oświatą i prawa administracyjnego i sądowego. W latach 1994 - 1998r. był zastępcą Burmistrza miasta i gminy Barwice, następnie w 1999 - 2000r. dyrektorem Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu i rzecznikiem prasowym Starostwa Powiatowego. Od 2000 roku pełni funkcję Starosty Szczecineckiego. Ma bardzo bogatą przeszłość samorządową: Wiceprzewodniczący Komitetu Obywatelskiego w gminie Barwice, współorganizator pierwszych wolnych wyborów do samorządów gmin; 1990 - 1998r. Radny dwóch kadencji samorządu gminy Barwice; 1990 - 1994r. Przewodniczący Rady Miejskiej w Barwicach; 1994 - 1998r. Radny sejmiku województwa Koszalińskiego; 2002 - obecnie Radny powiatu szczecineckiego; 2003 - obecnie Wiceprzewodniczący Konwentu Starostów Województwa Zachodniopomorskiego; 2005 - obecnie Członek Regionalnego Komitetu ds. Restrukturyzacji Służby Zdrowia w Województwie Zachodniopomorskim. Jest prezesem i współzałożycielem Stowarzyszenia na Rzecz Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane „Na Pomoc” w Bornem Sulinowie oraz m.in.: Członkiem Honorowym Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski „Promyk nadziei” w Bornem Sulinowie i Członkiem Rady Przyjaciół Harcerstwa. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi za działalność samorządową. Od 1996 roku był członkiem UW, a obecnie jest Członkiem Rady Krajowej, Członkiem Rady Regionalnej, Członkiem Zarządu Regionu Województwa Zachodniopomorskiego Partii Demokratycznej – demokraci.pl.


Okreg szczecinski:
Marcin Święcicki - doktor ekonomii, publicysta ekonomiczny, w młodości sportowiec - brązowy medalista Mistrzostw Europy juniorów w skoku w dal. Stypendysta uniwersytetów Harvarda i George Washington University w USA. W latach 80-tych działał w strukturach poziomych PZPR, uczestnik "Okrągłego Stołu", współautor propozycji urynkowienia gospodarki. Poseł na Sejm X i XI kadencji. Minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, osiągnął dodatni bilans handlowy. Podpisywał pierwszą umowę gospodarczą o współpracy z Unią Europejską oraz stał na czele zespołu opracowującego przyjęty przez Sejm rządowy raport o kosztach i korzyściach przystąpienia do Unii. W latach 1994-1998 prezydent Warszawy. Po roku 1998 doradca gospodarczy prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa. W latach 1998-2001 wiceminister gospodarki, członek zespołu Jana Kułakowskiego negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od 2001 r. koordynator Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do spraw ekonomicznych i ochrony środowiska. Obecnie członek Rady Krajowej Partii Demokratycznej – demokraci.pl [/size]
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw 0:32, 22 Wrz 2005    Temat postu: Re: Kandydaci Partii Demokratycznej - demokraci.pl

Oto liderzy list wyborczych Partii Demokratycznej - demokraci.pl, wraz z krotkim opisem ich biografii:

Okreg legnicko-jeleniogorski:
Piotr Borys - prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W latach 1994-98 był wspólnikiem spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą. Od roku 1998 pełnił funkcję regionalnego przedstawiciela Cementowni Górażdże-Strzelce Opolskie. W latach 1999-2000 Piotr Borys był członkiem Zarządu Miasta Lubina. W okresie od 2000-2001 pełnił obowiązki specjalisty ds. własnościowo majątkowych przedsiębiorstwa Termal S.A w Lubinie. Był prezesem zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG w Legnicy. W latach 2002-2003 był członkiem Zarządu Województwa, gdzie odpowiadał za problematykę dotyczącą gospodarowania mieniem wojewódzkim, w szczególności nadzór nad Departamentem Mienia Wojewódzkiego oraz Wydziałami Mienia Wojewódzkiego, Inwestycji, Ochrony Środowiska. Jest osobą bardzo aktywną w wielu różnych środowiskach społecznych. Jest członkiem m.in. Stowarzyszenia CIVIS EUROPAE działającego w Lubinie – działającego na rzecz promocji UE, realizującego projekty europejskie, wiceprezesem Stowarzyszenia „Porozumienie samorządowe” dla Lubina i Powiatu Lubiąskiego. Od 1997 związany z Unią Wolności, a obecnie z PD, gdzie jest członkiem Rady Krajowej i Zarządu Regionu.

Okreg walbrzyski:
Bartłomiej Nowotarski - doktor praw, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Był stażystą w Kongresie USA oraz Parlamencie Europejskim, a także stypendystą na Uniwersytecie w Berkeley i na Uniwersytecie w Yale. Był członkiem założycielem ROAD, UD, UW oraz PD. Od 1998 roku Radny Rady Miejskiej Wrocławia, gdzie jest przewodniczącym Klubu PD. Był przewodniczącym Unii Wolności we Wrocławiu, a obecnie jest członkiem Rady Krajowej i Zarządu Regionu PD. Współautor m.in. : "Małej Konstytucji" - projektu Klubu Parlamentarnego Unii Demokratycznej, obowiązującej ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu RP, ustawy o partiach politycznych i ich finansowaniu. Specjalnie dla okręgu wałbrzyskiego Bartłomiej Nowotarski przygotował „Program 7/7”, na który składa się 7 sposobów wspierania średniej i małej przedsiębiorczości oraz 7 sposobów aktywizacji bezrobotnych dla chcących stworzyć swoją pierwszą firmę.

Okreg wroclawski:
Władysław Frasyniuk - po pierwsze – Wrocławianin. Ze stolicą Dolnego Śląska związana była także jego działalność w NSZZ Solidarność. W latach 1981-1990 był przewodniczącym Zarządu Regionu Dolny Śląsk, od roku 1981 do 1982 przewodniczącym Regionalnego Komitetu Strajkowego Dolny Śląsk, a od 1987 przewodniczącym Regionalnej Komisji Wykonawczej. Wrocław zapisał się także w jego biografii lat 90’, gdy od 1990 do 1993 roku był Radnym Miasta. Aktywność w rodzimym mieście nierozerwalnie wiązała się z działalnością na arenie ogólnopolskiej. W latach 80’ członek władz krajowych NSZZ Solidarność, więzień polityczny w latach 1982 – 1986. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Lata 90’ to nieprzerwana aktywność polityczna począwszy od Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej, poprzez Unię Demokratyczną, aż do Unii Wolności, której przewodniczącym został w roku 2001. Działalności w tych ugrupowaniach towarzyszy aktywność poselska w czasie I, II i III kadencji Sejmu. W tym okresie był członkiem m.in. Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu, Komisji Przekształceń Własnościowych oraz Komisji Skarbu Państwa Uwłaszczenia i Prywatyzacji. Praca zawodowa Władysława Frasyniuka związana jest z firmą FF "Fracht" sp. z o.o., której współwłaścicielem jest od roku 1993. Największym sukcesem „Frachtu” według Władysława Frasyniuka, jest uniknięcie redukcji zatrudnienia w okresie recesji. Bardzo lubi gotować. Pasjonuje Go również sport, a w szczególności jazda na rowerze i boks. Aktywny społecznie jest także jako prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci.


Okreg bydgoski:
Mirosław Piotr Krzemkowski - magister politologii. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu – ekonomia, ubezpieczenia gospodarcze, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – zarządzanie finansami, marketing. Od 1990 roku jest związany z branżą ubezpieczeń gospodarczych. Od 1992 do 1995 pełnił funkcję dyrektora Biura w Centrali Pomorskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego GRYF S.A.- odpowiedzialny za ubezpieczenia i reasekurację. Współautor i autor strategii sprzedaży, rozwoju sieci, struktur, czego efektem było stworzenie i zarządzanie drugą strukturą sprzedażową i organizacyjną na rynku ubezpieczeń gospodarczych po PZU S.A., która generowała przychody, pozwalające PTU GRYF S.A. uplasować się jako trzecie największe towarzystwo ubezpieczeniowe na rynku polskim po PZU i WARCIE. Od 1995 do 2002 był Dyrektorem Regionalny dwóch towarzystw ubezpieczeniowych. Od roku 2002 jest przedsiębiorcą – Dyrektorem Zarządzający w firmie brokerskiej, licencjonowanym brokerem ubezpieczeniowy, Członkiem Zarządu Banku Spółdzielczego, uczestnikiem kilku rad nadzorczych. Jest także wykładowcą na Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów. Jego zainteresowania to literatura fachowa z dziedziny ubezpieczeń, finansów, prawa, marketing- nowoczesne metody sprzedaży, sport, polityka.


Okreg torunski:
Marian Filar - prawnik, profesor zwyczajny, w młodości górnik dołowy. Kierownik Katedry Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej UMK w Toruniu od 1990 roku. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu w latach 1988-1990, prorektor UMK w Toruniu w latach 1990-1993. Członek licznych towarzystw naukowych polskich i międzynarodowych, także gremiów kierowniczych. Autor przeszło 180 prac i wydawnictw książkowych w języku polskim i obcych z dziedziny prawa karnego, polityki kryminalnej, seksualnego prawa karnego, lekarskiego prawa karnego. Promotor licznych rozpraw doktorskich i prac magisterskich. Wykładowca na wielu uniwersytetach zagranicznych (m. in. Niemcy, Włochy, Finlandia). Ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych w dziedzinie zapobiegania i kontroli przestępczości. Współautor kodyfikacji prawa karnego i lekarskiego. Członek oraz wiceprzewodniczący Trybunału Stanu w latach: 1997-2000. Sekretarz generalny Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Prezes Towarzystwa Miłośników Torunia. Członek Rady Politycznej Unii Wolności. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.


Okreg lubelski:
Marcin Celiński - z zawodu zarządca nieruchomości. W latach 1993-97 był szefem Biura Poselskiego Unii Demokratycznej (potem Unii Wolności) w Lublinie. Od 1998 pracuje w Zarządzie Nieruchomości Komunalnych w Lublinie. Jest doradcą w zakresie gospodarki nieruchomościami, inwestycji, kreowania polityki mieszkaniowej. Obecnie przewodniczący Regionu Lubelskiego demokratów, członek Rady Krajowej. Swoją aktywność realizował nie tylko w organizacjach politycznych – aktywny był w działalności pozarządowej. Związany od początku lat 90-tych z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej i jej lubelskim ośrodkiem pracował w wielu programach związanych ze współpracą polsko – ukraińską (m.in. Democracy trough self-government in Poland and Ukraine finansowany przez Phare and Tacis Democracy Programme 1995-97) aktywizacji obywatelskiej małych społeczności, trener negocjacji, komunikacji społecznej i interpersonalnej. Brał aktywny udział w organizowaniu środowiska zarządców nieruchomości – był współzałożycielem i prezesem Lubelskiego Instytutu Nieruchomości, szefem regionalnego oddziału Ogólnopolskiej Izby Zarządzania Nieruchomościami. W latach 2002-2005 był członkiem Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej ds. nadawania uprawnień zawodowych zarządcom nieruchomości. Wykładowca i organizator wielu kursów i szkoleń dla zarządców, swoją wiedzą dzieli się także od kilku lat ze studentami studiów podyplomowych w zakresie gospodarki nieruchomościami Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.


Okreg chelmski:
Irena Gadaj - działaczka pozarządowa, przedsiębiorca. Urodziła się i całe życie związała ze swym rodzinnym Biłgorajem. Od ponad dziesięciu lat pracuje w organizacjach pozarządowych i sprawuje funkcje społeczne związane z rozwojem lokalnym i wspieraniem przedsiębiorczości. W latach 1992-1994 rozwijała działalność lokalnej organizacji pracodawców pod nazwą Towarzystwo Gospodarcze w Biłgoraju. Od kwietnia 1994 pełni funkcję prezesa zarządu Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Irena Gadaj jest także prezesem zarządu Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Od 2002 roku jest członkiem Transatlantyckiej Sieci Fundacji Lokalnych. W 2001 roku z jej inicjatywy rozpoczęło działalność Forum Kobiet w Biłgoraju. Swoimi doświadczeniami dzieli się z przedstawicielami Ukrainy (pracuje jako ekspert w finansowanym przez DFID Projekcie Rozwoju Regionu Lwowskiego), Litwy, Bułgarii, Chorwacji. Jest ambasadorem Transatlantyckiej Sieci Fundacji Lokalnych.


Okreg zielonogorski:
Wiesław Pietruszak - matematyk. Nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku.Absolwent UAM w Poznaniu. W latach 1975-1990 związany z harcerstwem, z czego od 1980 r. z ruchem niezależnym zrzeszonym w Kręgach Harcerskich im. A. Małkowskiego Jest instruktorem w stopniu harcmistrza. W latach 80-tych związany z Klubem Inteligencji Katolickiej. Od 1990 roku tworzył Komitety Obywatelskie. Od 1990 roku działa w Unii Demokratycznej, potem w Unii Wolności, aktualnie od kwietnia 2005 przewodniczący regionu Partii Demokratycznej. W latach 1990 – 2002 pełnił funkcje osoby odpowiedzialnej za kulturę i oświatę. W tym czasie zorganizował szereg spotkań i konferencji dotyczących reformy oświaty i samorządu. Współpracował m. in. z Ireną Dzierzgowską – w sprawach reformy oświaty i z prof. Jerzym Regulskim oraz Włodzimierzem Puzyną – w sprawach reformy samorządu. Zaangażowany w popularyzację polskiej kultury i myśli. Działa przede wszystkim w kulturze i oświacie. Od lat organizuje dla młodzieży i dla mieszkańców Drezdenka spotkania z ludźmi nauki i kultury oraz wystawy poświęcone m.in. Janowi Pawłowi II, znanemu filozofowi ks. J. Tischnerowi i pisarzowi J.J. Szczepańskiemu. W latach 1998-2002 pełnił funkcję radnego sejmiku lubuskiego, aktualnie od 2002 roku jest radnym powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Od 10 lat jest organizatorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Drezdenku. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej. Jego zainteresowania to muzyka operowa i klasyczna, teatr, historia Polski (zwłaszcza dzieje Armii Krajowej i Szarych Szeregów).


Okreg lodzki:
Marek Belka - profesor ekonomii, polityk, premier Rzeczypospolitej Polskiej (od 2 maja 2004). Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim, od tego czasu był na stałe związany z Katedrą Ekonomii tej uczelni, pnąc się po szczeblach kariery akademickiej, od stanowiska asystenta, przez doktorat (1978), habilitację 1986 aż do stopnia profesora (nominacja w 1994). Od 1986 był równolegle związany z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN, którego był dyrektorem w latach 1993-1997. W latach 1978-1979 i 1985-1986 odbywał długoterminowe staże w Columbia University i University of Chicago, zaś w 1990 przebywał na krótkim stażu w słynnym London School of Economics. Jest on autorem ponad 100 publikacji naukowych, głównie na temat teorii pieniądza oraz polityki antyinflacyjnej w krajach rozwijających się. Jest uznanym specjalistą od zagadnień na styku makro- i mikroekonomii, np.: procesów dostosowawczych przedsiębiorstw do szybko zmieniających się warunków makroekonomicznych. W 1996 został powołany na stanowisko konsultanta Banku Światowego. Równolegle, w latach 1994-1996, był wiceprzewodniczącym Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów, a następnie doradcą ekonomicznym Prezydenta RP. Od lutego do października 1997 oraz od październia 2001 do lipca 2002 pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów. Od 2 maja 2004 pełni funkcję premiera RP. [/size]


Okreg piotrkowski:
Wojciech Gwoździk - księgowy, ekonomista. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego - studia w zakresie ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym oraz z rachunkowości na Wydziale Zarządzania.Wiedzę teoretyczną sprawdzał w praktyce i wzbogacał doświadczeniami z zakresu budownictwa obiektów przemysłowych i infrastruktury – jako specjalista w zakładzie budowlanym Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie oraz z zakresu energetyki cieplnej – jako dyrektor ekonomiczno-finansowy w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Bełchatowie. Do Unii Wolności wstąpił w roku 1995 zainspirowany przez Leszka Balcerowicza. Wiele lat był skarbnikiem, a w roku 2005 został przewodniczącym koła miejskiego Unii Wolności - teraz Partii Demokratycznej demokraci.pl - w Bełchatowie. Jest także członkiem Rady Regionu.


Okreg sieradzki:
Andrzej Majewski - prywatny przedsiębiorca. Od 1977 r. do chwili obecnej specjalizuje się w elektromechanice pojazdów ciężarowych, przetwórstwie tworzyw sztucznych oraz transporcie drogowym międzynarodowym. Doskonale zna zagadnienia transportu drogowego. Czynnie uczesniczy w pracach komisji i podkomisji Infrastruktury przy tworzeniu i zmianach w ustawach około transportowych. Działa w szeregu ciał opiniodawczych związanych z zagadnieniami gospodarczymi. Od 2000 do 2004 r. członek Rady Zrzeszenia Przewoźników Międzynarodowych w Warszawie Od 1996 r. do chwili obecnej Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników i Spedytorów w Łodzi. Od 2001 r. założyciel i Przewodniczący Regionu Łódzkiego Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Od 2005 r. Sekretarz Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego z siedziba w Stobno koło Piły i wiceprzewodniczący regionu łódzkiego.


Okreg chrzanowski:
Joanna Brzozowska - absolwentka Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierunek stosunki międzynarodowe, specjalizacja: europeistyka. Ma za sobą już 5 - letnie doświadczenie zawodowe jako Kierownik Agencji Rozwoju Spółdzielczości Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy w Krakowie - zrzeszenia skupiającego spółdzielnie pracy z całego kraju. Odpowiedzialna za współpracę międzynarodową Związku, poszukiwanie możliwości wykorzystania środków europejskich przez polskie spółdzielnie, realizacja projektów mających na celu walkę z bezrobociem i tworzenie nowych miejsc pracy, przy wykorzystaniu środków europejskich, krajowych i innych. W październiku 2004 r. była organizatorką II Europejskiej Konferencji Ekonomii Społecznej w Krajach Europy Środkowo - Wschodniej w Krakowie (konferencja zorganizowana pod patronatem Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Rządu Polski, Francji, Hiszpanii i Szwecji, w której wzięło udział blisko 1000 przedstawicieli sektora ekonomii społecznej z całej Europy). Jest bardzo aktywna w rozwoju sektora organizacji pozarządowych i szerzej ekonomii społecznej w Polsce, jako reprezentant ZLSP, współzałożyciel Polskiej Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej. Odbyła półroczny staż w Brukseli w Europejskiej Konfederacji Spółdzielni Pracy i Spółdzielni Socjalnych. Realizowała wielu projektów polityczno - społecznych ("Szkoła Samorządowa" dla młodzieży z województwa Małopolskiego, Małopolskie Centrum Edukacji Europejskiej, etc.) Pełni funkcję wice-przewodniczącej Stowarzyszenia Twórców i Działaczy Kultury "Kuźnica" oraz wice-prezes Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka. W 2005 r. odznaczona Brązowym Krzyżem Zasług przez Prezydenta RP.


Okreg krakowski:
Jerzy Hausner - od początku swojej kariery naukowej związany z krakowską Akademią Ekonomiczną , gdzie kieruje katedrą Gospodarki i Administracji Publicznej. Uczestniczył w 6 stypendiach naukowych, opracował 248 publikacji naukowych, koordynował szereg projektów badawczych, w 1994 został profesorem nauk ekonomicznych na rodzimej uczelni. W 1998 roku został mianowany profesorem zwyczajnym. W latach 90 pełnił m.in. funkcję członka Rady Naukowej Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS/PAN, Zespołu Doradców Ekonomicznych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rady Nadzorczej PTE Nationale-Nederlanden. Od marca 2002 roku jest Prezesem krakowskiego Stowarzyszenia "Kuźnica". W Urzędzie Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów kolejno pełnił funkcję szefa zespołu doradców wicepremiera ds. gospodarczych oraz pełnomocnika rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego. W roku 2001 został posłem na Sejm i objął urząd Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a w 2003 Wicepremiera RM oraz Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Praca w rządzie przyniosła mu uznanie środowisk przedsiębiorców. Obecnie Wiceprzewodniczący Partii Demokratycznej – demokraci.pl , twórca programu gospodarczego tej partii.


Okreg nowosadecki:
Bronisław Smoleń - prowadzi własną działalność gospodarczą. Mieszkaniec Limanowej, żonaty, ma dwóch synów. Po ukończeniu szkoły podjął pracę w firmie swojego ojca zdając egzaminy czeladniczy, a następnie mistrzowski. Od 1993 roku jest właścicielem zakładu produkującego kije hokejowe. Od 1993 roku pełni funkcję prezesa OSP w Męcinie, a od 1998 roku prezesa Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Limanowej. W latach 1994 – 1998 był radnym gminy Limanowa, a w latach 1998 – 2002 – radnym powiatu limanowskiego.


Okreg tarnowski:
Tomasz Zieliński - adwokat. Prawo ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi własną kancelarię adwokacką. W latach 1998 – 2002 pełnił funkcję radnego rady miejskiej w Tarnowie. W latach 1999 – 2002 wykładał w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Charytatywnego „Kropla”, które gromadzi bank danych dawców szpiku kostnego. Interesuje się historią i filozofią. W Partii Demokratycznej – demokraci.pl jest członkiem Rady Krajowej.


Okreg plocki:
Eryk Smulewicz - uhonorowany podobnie jak papież Jan Paweł II, prof. Władysław Bartoszewski tytułem „Przyjaciela Europy” za umiejętne łączenie działalności gospodarczej oraz społecznej (w tym na polu integracji europejskiej Polski, w szczególności w okresie przedakcesyjnym). Jest prawdziwą europejską "lokomotywą postępu" na swoim terenie - tak uznało jury. Absolwent Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej, prezes Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość” Centrum Wspierania Biznesu w Płocku. Wspiera nowe inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy, prowadzi działalność informacyjną i szkoleniową. Pozyskuje fundusze pomocowe i realizuje liczne projekty na rzecz przedsiębiorców, osób bezrobotnych, samorządów i mieszkańców miast i terenów wiejskich. Wiceprzewodniczący sekcji Towarzystwa Naukowego Płockiego. Certyfikowany ekspert w zakresie Funduszy Strukturalnych. Prowadzi i dynamicznie rozwija w powiecie płockim własne gospodarstwo rolne. Laureat w ogólnokrajowym konkursie za opracowanie koncepcji restrukturyzacji i komercjalizacji oraz rozwoju firmy „Petrobudowa” z udziałem pracowników przedsiębiorstwa. Członek Partii Demokratycznej demokraci.pl.


Okreg radomski:
Krzysztof Michałkiewicz - rodowity mieszkaniec Radomia. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odbył aplikację sądową i aplikację adwokacką. Od ponad dwudziestu lat jest adwokatem. Wykonuje zawód w swojej kancelarii w Radomiu.


Okreg siedlecko-ostrolecki:
Karol Miłkowski


Okreg warszawski:
Tadeusz Mazowiecki - premier premierów. Od 1950 r. włącza się w działalność społeczną: przewodniczy Akademickiej Spółdzielni Wydawniczej, z której niebawem zostaje usunięty za „klerykalizm”. Potem wstępuje do grupy skupionej wokół tygodnika „Dziś i jutro” (późniejszy PAX ), z którym zrywa w 1955 r., protestując przeciwko instrumentalnemu traktowaniu Kościoła i służalczości wobec komunistów. Pisuje do „Po Prostu” i „Tygodnika Powszechnego”. W październiku 1956 r. współtworzy warszawski Klub Inteligencji Katolickiej; dwa lata później zakłada miesięcznik „Więź” i jest jego redaktorem naczelnym do 1980 roku. W latach 1961-1971 jest posłem na Sejm, wybranym jako przedstawiciel katolickich środowisk opozycyjnych. W marcu 1968 r. redaguje interpelację „Znaku” protestującą przeciwko biciu studentów przez policję i politycznym pogromom. W 1971r. wnosi o powołanie komisji poselskiej do zbadania zajść na Wybrzeżu; inicjatywa ta zostaje udaremniona przez PZPR. W 1975 r. współorganizuje protest przeciw zapisaniu w konstytucji słów o „przewodniej roli PZPR”.Po założeniu „Tygodnika Solidarność” zostaje jego redaktorem naczelnym.W maju i sierpniu 1988 r. uczestniczy w strajkach w Stoczni Gdańskiej. W 1989 r. uczestniczy w przygotowaniach obrad „okrągłego stołu”.24 sierpnia 1989 r. Sejm powołał go na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. 12 września Sejm przyjął przedstawione przez premiera założenia programowe i proponowany skład nowego rządu. W wyborach prezydenckich w listopadzie 1990 r. jest kandydatem ROAD i FPD. W maju 1991 r. na Zjeździe Zjednoczeniowym UD, ROAD i FPD łączą się w jedną partię polityczną - Unię Demokratyczną. Zjazd wybiera go przewodniczącym Unii. W kwietniu 1994 r. na Kongresie Zjednoczeniowym Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno-Demokratycznego wybrany przewodniczącym nowopowstałej partii - Unii Wolności. Jest nim do maja 1995 r. W sejmach kolejnych kadencji członek i przewodniczący wielu komisji parlamentarnych. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku uzyskał poparcie 16861 głosów w swoim okręgu. We wrześniu 2003 zostaje członkiem Rady Zarządzającej Funduszu Powierniczego na rzecz ofiar przestępstw podlegających jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Obecnie przewodniczący Rady Politycznej Partii Demokratycznej – demokraci.pl


Okreg okolowarszawski:
Andrzej Potocki - historyk filozofii. Ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nauczyciel akademicki Wydziału Organizacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Działalność polityczną rozpoczynał w NSZZ Solidarność, były członek Konfederacji Polski Niepodległej. Współzałożyciel Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. Członek Rady Krajowej oraz rzecznik, najpierw Unii Demokratycznej, po połączeniu partii z Kongresem Liberalno Demokratycznym, Unii Wolności. Członek założyciel Towarzystwa Europa, członek Amnesty International oraz Polskiego Towarzystwa Sinologicznego. Pełniąc obowiązki posła RP był wiceprzewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. Aktualnie jest członkiem rady krajowej Partii Demokratycznej


Okreg opolski:
Alojzy Drewniak - prowadzi własną działalność gospodarczą. W latach 1998-2002 był radnym Rady Miasta Opola – przewodniczącym Klubu Radnych Unii Wolności. W Radzie poprzedniej kadencji był przewodniczącym Komisji Finansów Rady Miasta Opola, a także wiceprzewodniczącym Rady Opolskiej Regionalnej Kasy Chorych. Aktualnie jest przewodniczącym Rady Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu. Jest także zaangażowany w działalność na rzecz swojej dzielnicy m.in. przewodniczył komitetowi budowy wodociągu w Bierkowicach, parkingu przy kościele w Opolu - Półwsi oraz rozbudowy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Wspólnie z radnymi AWS zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach i doprowadził do wszczęcia śledztwa w tzw. opolskiej aferze ratuszowej. Jest przewodniczącym Związku Pracodawców Prywatnych Opolszczyzny i wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Był współzałożycielem NSZZ Solidarność przy Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, wieloletni działacz Unii Wolności i przewodniczący Koła w Opolu. Aktualnie jest przewodniczącym Regionu Opolskiego Partii Demokratycznej – demokraci.pl.


Okreg krosnienski:
Grażyna Szelc - nauczycielka języka angielskiego. Ukończyła Wydział Filologiczny [języki obce] na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1976 – 1987 była tłumaczem języków obcych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL” w Krośnie. W latach 1987 – 1980 kierownik Ośrodka Nauczania Języków Obcych w EMPIK’u w Krośnie. Aktualnie pracuje w krośnieńskich szkołach. Jej zainteresowania to języki obce, podróże i polityka.


Okreg rzeszowski:
Cezary Nowacki - handlowiec. Z wykształcenia magister inzynier mechanik. Ukończył także podyplomowe studia menedżerskie Pracuje od kilkunastu lat w prywatnych firmach handlowo-usługowych na stanowiskach kierowniczych (kierownik oddziału, kierownik działu). W kadencji 1998-2002 pełnił funkcję radnego Rady Miasta Rzeszowa z listy Unii Wolności. Był członkiem komisji Rady Miasta: gospodarki komunalnej i inwestycji oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego. W latach 1998-2002 pełnił społecznie funkcję wiceprezesa zarządu Związku Komunalnego Wisłok (21 gmin ze zlewni Wisłoka). Brałem udział w przygotowaniu projektu 2000 ESC projekt Nr PL. 008.04.04 pt.: „Ochrona Środowiska w Rzeszowie”. Od 1998 roku należy najpierw do Unii Wolności, a obecnie Partii Demokratycznej - demokraci.pl. Jest wiceprzewodniczącym regionu.


Okreg bialostocki:
Marek Masalski - trzydziestoośmioletni mieszkaniec Białegostoku. Wykształcenie wyższe pedagogiczne, jest radnym Rady Miasta Białegostoku od 1998 roku. Pełni funkcję przewodniczącego Forum Mniejszości Podlasia, a także dyrektora Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „ELEOS”. W latach 1992 – 1996 był Przewodniczącym Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce - Diecezji Białostocko – Gdańskiej oraz członkiem Zarządu Centralnego BMP oraz członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego. Bezpartyjny.


Okreg gdanski:
Bogdan Lis - z zawodu mechanik. Legenda „Solidarności”. Uczestniczył w wydarzeniach Grudnia’70, w wyniku których więziony był w latach 1971-1972. W 1978 rozpoczął współpracę z Komitetem Założycielskim Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Był współorganizatorem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku, ora współautorem większości z 21 postulatów sierpniowych. Później został wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, członkiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej, a następnie Komisji Krajowej. Jest jednym z najbardziej znanych działaczy "Solidarności" w skali ogólnopolskiej, uczestnik wielu negocjacji z rządem. W czasie stanu wojennego ukrywał się, a jednocześnie organizował struktury podziemne "Solidarności" Regionu Gdańskiego. W kwietniu 1982 został współorganizatorem ogólnopolskiej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej podziemnej "Solidarności" gdzie odpowiadał za koordynację współpracy z zagranicą. Od 1988 r. był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność". Brał udział w rozmowach Okrągłego Stołu. Był senatorem w latach 1989-1991. Działalność partyjną rozpoczął w 1997 r. wstępując do Unii Wolności. Od czerwca 2003 r. był członek Zarządu Unii Wolności. Obecnie jest członkiem Zarządu Partii Demokratycznej – demokraci.pl.


Okreg gdynski:
Krzysztof Pusz - rodowity Gdańszczanin. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, na Wydziale Prawa i Administracji. Od 13 grudnia 1981 związany z podziemiem. Organizował spotkania Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej. Blisko związany z Bogdanem Lisem i Bogdanem Borusewiczem. W podziemiu do 1984 roku do momentu aresztowania Bogdana Lisa. Od 1985 pracował w biurze Lecha Wałęsy jako sekretarz a następnie dyrektor biura. Po reaktywacji Solidarność i 1989 roku, Dyrektor Biura Krajowego Solidarności, szef gabinetu Lecha Wałęsy i Sekretarz. W latach 1991-92 podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP. W latach dziewięćdziesiątych zajął się działalnością gospodarczą. W 1998-2001 pełnił funkcję wicewojewody gdańskiego, a następnie pomorskiego. Członek Unii Wolności od 1995 roku. Od 2001 przewodniczący regionu UW na Pomorzu w chwili obecnej PD. Żonaty, dwójka dzieci oraz dwójka wnuków. Hobby - brydż .


Okreg bielsko-bialski:
Jerzy Batycki - absolwent wrocławskiej PWST, magister sztuki, aktor, choreograf i reżyser. Pracował między innymi we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu i Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Był stażystą Uniwersytetu Stanowego w Buffalo (USA). Kierował artystycznie Sceną Polską Teatru w Czeskim Cieszynie. Ma w dorobku kilkadziesiąt ról teatralnych i kilkanaście wyreżyserowanych spektakli. Jego „Bal w operze” został nagrodzony w 1997 roku jedną z głównych nagród na Międzynarodowym festiwalu „Złoty Lew” we Lwowie i „Złotą Maską” w Polsce. W 1996 roku wraz z grupą bielskich twórców założył Stowarzyszenie Sztuka Teatr. Doprowadził do powstania w Bielsku-Białej „Piwnicy Zamkowej”, klubu artystycznego, który stał się miejscem organizacji koncertów muzycznych oraz spektakli teatralnych i kabaretowych. Wraz z bielskim środowiskiem muzycznym organizuje od siedmiu lat festiwal „Bielska Zadymka Jazzowa”, który w krótkim czasie urósł do rangi jednej z najważniejszych imprez tego rodzaju w Polsce. Od 2004 roku redaktor naczelnym pisma „Nasz Region w Europie”, które ukazuje się w ośmiu wersjach regionalnych w województwach: Zachodniopomorskim, Kujawsko-Pomorskim, i Śląskim.
Wielki fan turystyki rowerowej. Bierze udział w organizacji Rodzinnych Rajdów Rowerowych w Bielsku-Białej. Członek Rady Krajowej i wiceprzewodniczący Regionu Podbeskidzie Partii Demokratycznej – demokraci.pl.


Okreg czestochowski:
Zygmunt Kucharczyk - pracownik Politechniki Częstochowskiej, doktor inżynier. Jest wiceprezesem koła Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Częstochowie. Pełni także funkcję sekretarza Zarządu Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Częstochowie. W przeszłości aktywny działacz samorządowy, był wicewojewodą częstochowskim i śląskim. W Partii Demokratycznej – demokraci.pl jest członkiem Zarządu Regionu Śląskiego w Katowicach.


Okreg gliwicki:
Piotr Lewandowski - inżynier budownictwa. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od dwudziestu lat pracuje jako menedżer w różnych dziedzinach gospodarczych. Obecnie pełni funkcję Dyrektor Zakładu Lecznictwa Obwodu Kolejowego w Katowicach. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miejskiej w Bytomiu. Honorowy Członek Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. Instruktor tenisa ziemnego. Przewodniczący regionu Śląskiego Partii Demokratycznej - demokraci.pl w Katowicach.


Okreg rybnicki:
Ryszard Ostrowski - prawnik, radca prawny. W latach 1997 – 2001 pełnił funkcję posła na Sejm. Był przewodniczącym Sejmiku Śląskiego w latach 1998 – 2000 W latach 1997 - 2003 przewodniczący Regionu Śląskiego UW w Katowicach. Aktualnie członek Rady Krajowej Partii Ddemokratycznej - demokraci.pl


Okreg katowicki:
Antoni Piechniczek - wybitny polski trener piłkarski, szkoleniowiec reprezentacji Polski. Karierę piłkarską zaczynał w Zrywie Chorzów, następnie grał w Naprzodzie Lipiny (1960-1961), Legii Warszawa (1961-1965), Ruchu Chorzów (1965-1972) i francuskim Chateauroux (1972-1973). W 1964 zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 Mistrzostwo Polski z Ruchem. Rozegrał 3 mecze w reprezentacji Polski (1967-1969). Jako trener pracował w BKS Bielsko-Biała, Odrze Opole, Ruchu Chorzów, Górniku Zabrze oraz w klubach zagranicznych: Al-Rayyan Doha w Katarze, Al-Shabbab, Al-Whda i Al-Nasr w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Esperance Tunis w Tunezji. W 1987 zdobył Mistrzostwo Polski z Górnikiem Zabrze. W końcu grudnia 1980 został powołany na stanowisko trenera-selekcjonera reprezentacji Polski. Oficjalnie objął obowiązki 5 stycznia 1981. Wywalczył awans do Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982, gdzie drużyna narodowa zajęła trzecie miejsce. W 2002 wybrany z listy Unii Samorządowej do Sejmiku Województwa Śląskiego. Pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmiku.


Okreg sosnowiecki:
Anna Sporyszkiewicz - magister chemii. Pracownik Wydziału Farmacji Śląskiej Akademii Medycznej w Katowcach. Od 1994 roku jest radną Rady Miejskiej w Sosnowcu. Jest aktywną działaczką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także PTTK - KPON. W Partii Demokratycznej pełni funkcję przewodniczącej koła w Sosnowcu, a także członka zarządu regionu Śląskiego w Katowicach.


Okreg kielecki:
Joanna Staręga-Piasek - pedagog społeczny. Ukończyła studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskała stopień doktora w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Do 1978 r. Pracowała jako adiunkt w Katedrze Socjologii Pracy SGPiS. Następnie przez 10 lat pełniła funkcję kierownika Zakładu Pomocy Społecznej i Rehabilitacji w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. W 1995 została dyrektorem Centrum Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie. Jest adiunktem na Wydziale Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Pełniła też ważne funkcje publiczne, m.in.: w latach 1990-94 podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, a w latach 1997-2001 sekretarz stanu w tym resorcie, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Ma za sobą długi staż parlamentarny: poseł I, II i III kadencji z ramienia Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. Nadal aktywnie angażuje się w działalność społeczną. Jest wiceprzewodniczącą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia Polski Komitet Międzynarodowej Rady Pomocy Społecznej ICSW, a także członkinią Rady Fundacji SOS – Pomoc Społeczna, komisji charytatywnej przy Fundacji im. Stefana Batorego, Rady Fundacji AWARE-EUROPA. Pełni funkcję kierownika Instytutu Rozwoju Służb Społecznych oraz redaktora naczelnego pism "Praca socjalna" i "Niepełnosprawność i rehabilitacja".


Okreg elblaski:
Zygmunt Komar - z wykształcenia i zawodu jest inżynierem rolnikiem. Od dwunastu lat pełni stanowisko dyrektora oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Olsztynie. Jest również radnym wojewódzkim w sejmiku samorządowym województwa warmińsko – mazurskiego. Interesuje się łowiectwem, jest aktywnym członkiem rady okręgowej Polskiego Związku Łowieckiego. Ponadto pełni funkcję członka zarządu wojewódzkiego OSP, a także delegata Związku Polskich Kawalerów Maltańskich na Warmię i Mazury. Jego hobby, poza myślistwem, jest sport.


Okreg olsztynski:
Janusz Kijowski - reżyser filmowy i teatralny. Jest dyrektorem Naczelny i Artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Ma tytuł dr hab. profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Był wiceprezydentem Federacji Europejskich Realizatorów Filmowych Jest autorem m.in.: INDEKSU, KUNG-FU, MASKARADY, STANU STRACHU, KAMELEONA, a w teatrze olsztyńskim: MSZY ZA MIASTO ARRAS, CZAROWNIC Z SALEM, PIESZO… Wykłada w Szkołach Filmowych w Brukseli i Łodzi. W młodości był działaczem opozycji studenckiej w 1968 roku, instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Potem współpracował z Radiem Wolna Europa. Obecnie pełni funkcję członka Zarządu Regionalnego Partii Demokratycznej – demokraci.pl


Okreg kaliski:
Mariusz Witczak - magister ekonomii, wykładowca w PWSZ w Kaliszu. Przewodniczący koła Partii Demokratycznej w Kaliszu, członek Zarządu Regionu Wielkopolskiego Partii Demokratycznej. Działacz Niezależnego Związku Studentów oraz Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”. Od 1990 był członkiem ROAD, a następnie UD, UW i aktualnie Partii Demokratycznej – demokraci.pl. Brał udział w wyborach parlamentarnych w latach 1991, 1993 i 2001. Sprawował funkcję Radnego Rady Miejskiej w Kaliszu w latach 1990-2002 (3 kadencje). Był współzałożycielem Komitetu Wyborczego "Naprzód Kalisz" w wyborach samorządowych 2002 r. Jest znany ze swojego zaangażowania społecznego. Wspiera lokalne drużyny piłkarskie i kluby sportowe. Jest także wiceprzewodniczącym Wydziału Gier i Szkolenia Kaliskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Jego zainteresowania to polskie góry, rower terenowy, jogging i piłka nożna.


Okreg koninski:
Aldona Kamela-Sowińska - profesor, polityk, przewodnicząca Inicjatywy Dla Polski. Zawodowo związana z Akademią Ekonomiczną w Poznaniu. Jako profesor ekonomii kształci kolejne roczniki studentów tej uczelni. Wypromowała ponad 400 magistrów i 7 doktorów. Ukończyła także studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Autorka szeregu publikacji naukowych w tym zakresie. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za dokonania naukowe. W 1998 roku objęła stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, a w 2000 roku została sekretarzem stanu. Od 28 lutego do 19 października 2001 roku sprawowała urząd ministra skarbu w rządzie Jerzego Buzka. Od 2003 jest przewodniczącą Inicjatywy dla Polski.


Okreg pilski:
Bolesław Milewski - przedsiębiorca. Jest prezesem spółki Spedex, jednego z liderów w branży transportowej.Od 2000 roku, już przez drugą kadencję, pełni funkcję przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego. Od 2004 roku członek Zarządu Zrzeszenia Przewoźników Międzynarodowych w Warszawie. Specjalista od budowy dróg, doświadczenie nabywał między innymi w Libii. Przez trzy kolejne kadencje Sejmu brał udział w pracach Komisji Infrastruktury, tworząc ustawy o drogach i transporcie drogowym. W wolnych chwilach zajmuje się pracą w ogrodzie. Jego hobby to zwierzęta.


Okreg poznanski:
Wojciech Szczęsny Kaczmarek - z wykształcenia jest fizykiem. Studia ukończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tam też obronił pracę doktorską i habilitację. W latach 1982-83 wyjeżdzał do Szwajcarii jako pracownik naukowy Poltechniki w Zurychu. Z kolei w latach 1987-88 wykładał na Uniwersytecie Paris Nord jako profesor pierwszej klasy. W latach 1980-90 był działaczem "Solidarności". Po wyborach samorządowych w 1990 roku został wybrany Prezydentem Miasta Poznania. Rok później objął także stanowisko prezesa Związku Miast Polskich. Od 1992 roku jest członkiem polskiej delegacji do Rady Europy w Strassburgu. W 1994 roku ponownie został wybrany Prezydentem Poznania. W 1997 roku otrzymał z rąk prezydenta Francji Order Legii Honorowej. Swój urząd pełnił do 1998 roku. Był polskim konsulem we Francji.


Okreg koszalinski:
Krzysztof Lis - ukończył Wydział Mechaniczny - Zarządzanie i Marketing w Budowie i Eksploatacji Maszyn na Politechnice Koszalińskiej, a także studia podyplomowe na Uniwersytecie Szczecińskim m.in. w dziedzinach zarządzania oświatą i prawa administracyjnego i sądowego. W latach 1994 - 1998r. był zastępcą Burmistrza miasta i gminy Barwice, następnie w 1999 - 2000r. dyrektorem Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu i rzecznikiem prasowym Starostwa Powiatowego. Od 2000 roku pełni funkcję Starosty Szczecineckiego. Ma bardzo bogatą przeszłość samorządową: Wiceprzewodniczący Komitetu Obywatelskiego w gminie Barwice, współorganizator pierwszych wolnych wyborów do samorządów gmin; 1990 - 1998r. Radny dwóch kadencji samorządu gminy Barwice; 1990 - 1994r. Przewodniczący Rady Miejskiej w Barwicach; 1994 - 1998r. Radny sejmiku województwa Koszalińskiego; 2002 - obecnie Radny powiatu szczecineckiego; 2003 - obecnie Wiceprzewodniczący Konwentu Starostów Województwa Zachodniopomorskiego; 2005 - obecnie Członek Regionalnego Komitetu ds. Restrukturyzacji Służby Zdrowia w Województwie Zachodniopomorskim. Jest prezesem i współzałożycielem Stowarzyszenia na Rzecz Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane „Na Pomoc” w Bornem Sulinowie oraz m.in.: Członkiem Honorowym Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski „Promyk nadziei” w Bornem Sulinowie i Członkiem Rady Przyjaciół Harcerstwa. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi za działalność samorządową. Od 1996 roku był członkiem UW, a obecnie jest Członkiem Rady Krajowej, Członkiem Rady Regionalnej, Członkiem Zarządu Regionu Województwa Zachodniopomorskiego Partii Demokratycznej – demokraci.pl.


Okreg szczecinski:
Marcin Święcicki - doktor ekonomii, publicysta ekonomiczny, w młodości sportowiec - brązowy medalista Mistrzostw Europy juniorów w skoku w dal. Stypendysta uniwersytetów Harvarda i George Washington University w USA. W latach 80-tych działał w strukturach poziomych PZPR, uczestnik "Okrągłego Stołu", współautor propozycji urynkowienia gospodarki. Poseł na Sejm X i XI kadencji. Minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, osiągnął dodatni bilans handlowy. Podpisywał pierwszą umowę gospodarczą o współpracy z Unią Europejską oraz stał na czele zespołu opracowującego przyjęty przez Sejm rządowy raport o kosztach i korzyściach przystąpienia do Unii. W latach 1994-1998 prezydent Warszawy. Po roku 1998 doradca gospodarczy prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa. W latach 1998-2001 wiceminister gospodarki, członek zespołu Jana Kułakowskiego negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od 2001 r. koordynator Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do spraw ekonomicznych i ochrony środowiska. Obecnie członek Rady Krajowej Partii Demokratycznej – demokraci.pl
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw 11:13, 22 Wrz 2005    Temat postu:

(...)

Okreg siedlecko-ostrolecki:
Karol Miłkowski

(...)

a ten to co duch ? ! ? ! ?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Polska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin