Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Głosuj na autorytety!

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Polska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią 12:53, 18 Cze 2010    Temat postu: Głosuj na autorytety!

Głosuj na autorytety! Suwerenność Polski a jej autorytety?

Postawa moralna w życiu polityków, dziennikarzy, artystów, nauczycieli, prawników, inżynierów, chłopów czy robotników kwalifikowana jest tak samo wg norm etycznych i prawnych. Dużo większe negatywne skutki społeczne, łamania norm etycznych i prawnych, przynoszą osoby, które są publicznymi a na dodatek autorytetami. Wobec autorytetów stawiamy wyższe wymagania.
Naród i państwo siłę swoją wyrażają w postawie swoich obywateli. Im więcej jedności w postawie Polaków, w zasadniczych kwestiach ojczyzny (niezawisłość polityczna, niezależność gospodarcza, obronność wojskowa, prawa obywatelskie), tym państwo silniejsze.
Polska nie może popadać w kolejne zniewolenia! Mamy za sobą ponad 100-letnią niewolę pod rządami trzech zaborców w wyniku trzech kolejnych rozbiorów Polski (1772, 1793, 1795), czwarty rozbiór rozpoczął się 17 września 1939 roku i trwał 50 lat, aż do 4 czerwca 1989 roku. Straciliśmy w czasie I i II wojny światowej obywateli, ziemię i dobytek. Zostaliśmy ograbieni i zdziesiątkowani. Po czterech zaborach terytoria polskie skurczyły się z 733000 km2 w 1772 roku do 312679 km2 w 1989 roku.
W I wojnie światowej zginęło po obydwóch stronach frontu ok. 0,5 mln. Polaków i ok. 0,9 mln. Polaków było rannych.
Do września 1939 roku Polska liczyła 34849000 obywateli. Po II wojnie światowej utraciliśmy 16% ludności. Zginęło 5,6 mln. obywateli Polski, w tym 160 tys. żołnierzy, 2,44 mln. cywilów, 3,0 mln. w holokauście. To najwyższe straty państwowe na świecie po II wojnie. Dla przykładu ZSRR straciła 13,7% obywateli, Niemcy 10,47%, Wielka Brytania 0,94%, Francja 1,35%.
Ostatnie 20 lat funkcjonowania Polski to wysiłki osiągnięcia pełnej suwerenności - politycznej, gospodarczej, militarnej. Mam wątpliwości, czy choć w jednej sferze to osiągnęliśmy. Unijne pryncypia polityczne i gospodarcze, energetyczna słabość, wojskowe sojusze – to uwarunkowania, które nie sprzyjają pełnej suwerenności. Autorytety polityczne i gospodarcze Polski nie przemawiają mocnym głosem w sprawie naszej mocnej suwerenności. Wyjątkiem, w ostatnich 20 latach, był Prezydent Lech Kaczyński. Jeśli porównamy uwarunkowania prawne, gospodarcze i militarne Wielkiej Brytanii z Polską to wypadamy dużo gorzej!
Autorytet to uznanie mądrości, inteligencji, kultury, poglądów, dokonań człowieka w określonej dziedzinie (moja definicja).
„Ogólnie uznana czyjaś powaga, wpływ, znaczenie. Cieszyć się autorytetem. Mieć autorytet. Człowiek, instytucja, doktryna, pismo itp. cieszące się w jakiejś dziedzinie lub opinii pewnych ludzi szczególnym uznaniem i poważaniem. Być autorytetem w określonej dziedzinie. Ulegać autorytetom” (Słownik języka` polskiego, PWN, 1978, tom1).
„Uznanie, poważanie jakim cieszą się dane instytucje, osoby, doktryny itp. Osoby, instytucje itp. cieszące się uznaniem w danej dziedzinie” (Encyklopedia popularna PWN, wyd. siódme, PWN, 1982).
Co to jest etyka? Moim zdaniem, to zachowanie człowieka kierującego się zasadami moralnymi. Moralność to nie szkodzenie sobie, innym oraz środowisku i wszechświatowi.
„Ogół ocen i norm moralnych przyjętych w danej epoce i zbiorowości społecznej. Etyka autorska, lekarska. Etyka zawodowa. Etyka chrześcijańska. Etyka świecka. Etyka marksistowska…. Nauka o moralności zajmująca się opisem, analizą i wyjaśnianiem rzeczywiście istniejącej moralności i ustaleniem dyrektyw moralnego postępowania. Etyka normatywna. Etyka opisowa” (Słownik języka` polskiego, PWN, 1978, tom1).
„Ogół ocen i norm moralnych przyjętych w danej epoce i zbiorowości społecznej lub konkretny ich system – tj. tyle co moralność. Nauka o moralności ustalająca (na podstawie przyjętych ocen i norm) dyrektyw moralnego postępowania – w aspekcie normatywnym, podejmującą opis, analizę i wyjaśnienie rzeczywiście istniejącej moralności – w aspekcie opisowym” (Encyklopedia popularna PWN, wyd. siódme, PWN, 1982).
W każdej rodzinie jest dużo osób, które kochamy. Ale tych, które obdarzamy szacunkiem i poważaniem jest dużo mniej. Poważamy je za dokonania, postawę, przykład do naśladowania, niezłomną postawę moralną. W rodzinie bardzo łatwo jest utracić autorytet, bo na co dzień śledzimy dokonania i postawę osób uznanych. Jeżeli ojciec czy matka, złamie nie raz a wielokrotnie zasadę lub zasady etyczne – to traci autorytet, ale nie miłość członków rodziny.
Autorytet w życiu publicznym funkcjonuje podobnie. Mieliśmy i mamy w Polsce wiele osób, które obdarzaliśmy i obdarzamy uznaniem i poważaniem. Byli i są to ludzie z różnych obszarów aktywności ludzkiej: nauki, kultury, polityki, środków masowego przekazu, religii. Doceniamy ich za ponad przeciętne dokonania w ich dziedzinach, obdarzamy ich uznaniem, poważaniem, czasami dodatkowo także miłością. Osoba z autorytetem w swojej dziedzinie jest uznawana właśnie za dokonania w tej dziedziny. Kiedy osoba z autorytetem działa w innym obszarze lub w nowej dziedzinie i łamie wielokrotnie normy etyczne przyjęte w danej zbiorowości (np. społeczeństwo, naród, państwo) to, traci autorytet. Takich przykładów w Polsce mamy wiele. Autorytet można odzyskać, wymaga to jednak dużo więcej pracy i czasu niż jego budowanie po raz pierwszy. Większość zasad moralnych, jest dla ludzi różnych zbiorowości wspólna i nadrzędna. Łamanie tych wspólnych zasad dyskwalifikuje osoby publiczne z grona autorytetów. Niektórzy z tych zdyskwalifikowanych utracili autorytet na zawsze. Łatwo ich wymienić: Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Lech Wałęsa, Andrzej Lepper, Józef Oleksy.
Co się stało z autorytetami w Polsce od 1989 roku do dnia dzisiejszego? Po pierwsze stopniała wielkość tej grupy. Przyczyniły się do tego różne czynniki. Współpraca z SB, KGB czy obcym wywiadem, ujawnione głównie dzięki badaniom IPN (politycy, ludzie kultury). Postawa nieetyczna, nieprawdziwe słowa mówione i pisane, zakłamywanie faktów i sytuacji (dziennikarze, politycy, prawnicy). Kolejny czynnik upadania autorytetów to relatywizm i koniunkturalizm w opiniowaniu ważnych spraw dla społeczeństwa i państwa (politycy, dziennikarze, ludzie kultury).
Najgorzej jest z autorytetami w środkach masowego przekazu (telewizja, radio, Internet, prasa). Tam króluje koniunkturalizm, relatywizm, zakłamanie informacyjne. Trudno wymienić więcej niż 10 nazwisk, które się obroniły. Przerażenie ogarnia, jak słucha się młodych adeptów dziennikarstwa! Zadałbym pytanie, kto ich przygotowywał zawodowo? Gdzie się kształcili?
Takie samo pytanie zadać należy innym grupom zawodowym -. Prawnicy, socjolodzy, lekarze, nauczyciele. Poza wiedzą oczekujemy od nich, postawy moralnej i niezłomności w głoszeniu poglądów.
Grupa upadłych autorytetów jest duża. Należy wymienić kolejnych: Leszka Millera, Aleksandra Kwaśniewskiego, Józefa Oleksego, Andrzeja Olechowskiego, Radosława Sikorskiego, Monikę Olejnik, Adama Michnika, Jacka Żakowskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Romana Polańskiego, Kazimierza Kutza, Janusza Czapińskiego, Ireneusza Krzemińskiego. Ostatnio dołączyli do tej grupy Andrzeja Wajda i Henryk Bartoszewski.
Z autorytetami obecnie, szczególnie w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, nie jest źle. Mamy do kogo się odwoływać, do kogo zwracać. Dla pocieszenia należy wymienić osoby, które zachowały swój autorytet w ostatnich 20 latach: Jan Paweł II, Stefan Wyszyński, Józef Glemp, Jerzy Popiełuszko, Anna Walentynowicz, Jacek Kuroń, Jarosław Kaczyński, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, Jadwiga Staniszkis, Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak Jeziorański, Janusz Kurtyka, Marek Jurek, Donald Tusk, Karol Modzelewski, Krystyna Janda, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Henryk Mikołaj Górecki, Tomasz Lis, Jan Pospieszalski, Bronisław Wildstein, Rafał Ziemkiewicz, Anna Nehrebecka, Jerzy Zelnik, Krzysztof Kieślowski, Zbigniew Ścibor-Rylski, Czesław Niemen, Ewa Demarczyk, Marek Grechuta.
Wolę bycia państwem suwerennym, demokratycznym, tolerancyjnym, niezależnym gospodarczo z różną siłą wyrażają polskie autorytety. Czy robią to zdecydowanie? Przyjrzyjmy się wypowiedziom, postawom i działaniom tych autorytetów. Czy spełniają nasze oczekiwania?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią 13:04, 18 Cze 2010    Temat postu:

Rzeki w Polsce znów wylały,
Wylewając wały przerwały.
Tam gdzie powódź, gdzie przelało,
Tam się stado hien zjechało.
Nad korytem rzeki stoją,
Udają, że się dwoją i troją.
Tam gdzie Odra, Wisła, Nysa,
Zwalą winę na sołtysa.


Plotąc coś bez składu, ładu,
Robią PR nad brzegiem Popradu.
Przyjechali z kamerami,
Charakteryzacją, reporterami,
Żeby ludzie w telewizji widzieli,
Jakich pięknych mają przedstawicieli,
Polityków, których nic nie podmyje,
Powódź jest po to by pokazać ryje.


2x Ref.:
Ich nie podmyje.
Mają gdzie pokazać ryje.
Polityków nie podmyje.
Mają gdzie pokazać ryje.


Sfilmowani nad rzeki korytem,
Niech lud ogląda z zachwytem.
W TVN powtórzą tysiąc razy,
Kto zagłosować się na nich nie odważy?
Autorytety moralne z ekranu,
Wysmażą peany na temat stanu
wody i działań kandydata,
Nieważne... szkodził przez lata.
Nieważne, że to zwykły cieciu,
Jakich w polityce wielu w dwudziestoleciu ostatnim,
Po okrągłym stole.
Teraz pomaga w żywiole.




Stoi, macha ręką,
Wizyta oficjalna rządową BM-ką.
Obiecuje solennie, że rząd pomoże,
Że da pieniądze, że nie będzie gorzej.
Tylko lepiej.
Kasa za darmo,
Więc się głupi ludzie do ciecia garną.
Każdy wierzy, że dostanie coś za nic,
Że nie opodatkują go do możliwości granic.
Nie pomyśli trzeźwo taki człowiek,
Że polityk gada jak do stada owiec.
Za głupich nas ma, zrobi duży plakat,
Większość głosuje na ładny krawat.


2x Ref.:
Ich nie podmyje.
Mają gdzie pokazać ryje.
Polityków nie podmyje.
Mają gdzie pokazać ryje.


Przed kamerą matkę na rękach nosi,
Nie dlatego, że ją kocha, tylko słupki podnosi,
W sondażach na zamówienie 120 procent,
Duże powodzenie.

Wszystko teraz obiecują,
"Zgoda buduje" nagle nawołują,
"Polska jest najważniejsza", "Dialog i Porozumienie",
Lecz ja, jako wyborca, prawdę sobie cenię.

Już dość, szkoda na nich głosu,
Na kandydatów medialnego "etosu".
Nie na PSL, nie na partię Kaczorka,
Nie na PO, SLD, precz z bandą czworga!
Od dekad ryje co chcą Was osuszyć,
Nie zrobiły nic, żeby reformy ruszyć.
Obiecały wiele nie spełniając obietnic,
Czas z tym skończyć, niech przestaną pieprzyć.


2x Ref.:
Ich nie podmyje.
Mają gdzie pokazać ryje.
Polityków nie podmyje.
Mają gdzie pokazać ryje.


Znam tylko jednego kandydata,
Który programu nie zmienia przez lata,
Nie zmienia zdania, nie robi PR'u,
Nie nosi krawata, ładnych okularów.

Ten kandydat mówi, że to normalne kraje,
Gdzie nikt nikomu nie odbiera, nie daje,
Gdzie w cenie są mądrość i rozwaga,
Człowiek za siebie odpowiada.

Gdzie Wolność i Praworządność,
Tam urzędnik wie, że człowiek ma godność,
Państwo nie miesza się w ludzkie sprawy,
A sejm nie przepchnie głupiej ustawy.

Gdzie chcącemu nie dzieje się krzywda,
A za wolność nie grozi grzywna.
Gdzie nie ma ZUS, korupcji, przymusu,
Są niskie podatki, pełnia luksusu,
Dla wszystkich... chcących...
Takiego Prezydenta chcę mieć.

Nie hieny, megalomanię,
Co na wałach robi kampanię.


2x Ref.:
Ich nie podmyje.
Mają gdzie pokazać ryje.
Polityków nie podmyje.
Mają gdzie pokazać ryje.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią 23:29, 18 Cze 2010    Temat postu:

No najlepiej na Wałęsę.
Autorytety są dmuchane - głosuj rozumnie.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob 6:57, 19 Cze 2010    Temat postu:

Awacs napisał:
......
Znam tylko jednego kandydata,
Który programu nie zmienia przez lata,
Nie zmienia zdania, nie robi PR'u,
Nie nosi krawata, ładnych okularów.

Ten kandydat mówi, że to normalne kraje,
Gdzie nikt nikomu nie odbiera, nie daje,
Gdzie w cenie są mądrość i rozwaga,
Człowiek za siebie odpowiada.
.............


Widzę Awacs że niezmiennie stoisz przy J.K.M.
Faktycznie wśród "prezydenckiego drobiazgu" zebrał najlepsze notowania.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob 8:22, 19 Cze 2010    Temat postu:

licząc stosunek wydanych pieniędzy do skuteczności kampani, prowadzi Korwin Mikke:) to o czymś świadczy. Żaden kandydat nie zanotował takiego poruszenia oddolnego.

a to że tkwię przy korwinie... no cóż nie mam mentalności niewolnika który to mota się w klatce i ciągle głosuje na swojego pana....
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob 8:35, 19 Cze 2010    Temat postu:

Awacs napisał:

a to że tkwię przy korwinie... no cóż nie mam mentalności niewolnika który to mota się w klatce i ciągle głosuje na swojego pana....

Awacsie tym zdaniem dajesz dowód że też jesteś przywiązany do swojego……. aby się od tego jarzma uwolnić trzeba być??? Niezależnym
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob 8:50, 19 Cze 2010    Temat postu:

Temat zamknięty bo powtórzony!

Proszę o polemikę w temacie "Suwerenność Polski a jej autorytety" tego samego wstawiacza tego samego teksu.

http://www.2o.fora.pl/polska,30/suwerennosc-polski-a-jej-autorytety,4913.html
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Polska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin