Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czarny dzień...
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Polska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw 13:20, 23 Lis 2006    Temat postu:

Weles, mam spory znak zapytania odnośnie płacy w górnictwie. Pierwsze pytanie, czy istnieje realna możliwość, bez dotacji państwowych, podwyższyć te płace. Czy my, jako społeczeństwo, jesteśmy w stanie wytrzymać zwiększone ceny węgla, które muszą przecież rekompensować generalną zwyżkę płac w tym resorcie. Aktualnie, ludzie skarżą się, że podwyżka cen gazu oznacza wyeliminowanie z ich budżetów środków przeznaczonych na wiele artykułów pierwszej potrzeby. Co będzie, jeżeli podwyżka ceny węgla wpłynie na dalszy wrost kosztów energii, i tym samym na ogólny poziom cen i usług. I czy faktycznie prywatni właściciele przechwytuja tak wiele zysków, że wpływa to na poziom zarobków w tym resorcie.
Godziwie płacić, jako społeczeństwo, nie jesteśmy w stanie, chyba we wszystkich zawodach. Mało to optymistyczne.

Pozdrawiam, Jaga
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw 17:07, 23 Lis 2006    Temat postu:

Jago...

W sumie chodziło mi o płace tych nie-górników z firmy. Ale posuwając się tropem cen nośników energii to ceny te rosną od lat i rosnąć będą. Rynek konsumencki reaguje oszczędnościami... Jest to niedogodność, ale trzeba sobie zdawać sprawę z kilku rzeczy.

1. Ceny nośników energii to wynik gospodarki światowej a nie lokalnie...
2. Ceny węgla tu... są również coraz bardziej przystosowane do cen światowych ( a przecież cen światowych domaga się każdy producent swojego)
3. Nawet kilku % dofinansowania np. górnictwa (co nie ma już miejsca) jest i tak opłacalne dla budżetu bowiem górnictwo zatrudnia dodatkowo wg. szacunków 4,7 podatnika na jednego górnika. Tak,, że zniknięcie 1-go górnika w bilansie dochodu budżetu z tyt. podatku daje wynik ujemny... o 4,7 os. jednostki podatku. Pewnym zatem jest, że wielu na górnictwie(współpracy z nim jako usługodawca i dostawca) zarabia... i płaci nieliche podatki. Skończmy zatem o... dotacjach co jest oczywistą obecnie nieprawdą.
4. Energia(i jej nośniki) pozyskiwana na własnym rynku jest w oczywisty sposób motorem rozwoju i dynamiki gospodarczej. Tworzy to silny i zasobny rynek konsumenta i atrakcyjne miejsce inwestycji.
5. Zauważ, że górnictwo zaczęto wygaszać gdy cena gazu i ropy była 2x mniejsza(węgla też). Zatem cena węgla w oczywisty sposób dogania ceny innych nośników co zaczyna być dyktowane pewnym już deficytem.

I rzecz dość podstawowa... Jeśli nie będziemy mieć własnych producentów energii opartych o własne zasoby nasz wpływ na ceny energii będzie żaden. Tu nie ma altruistów co dotąd czujemy w kieszonkach... mimo iż wycięliśmy w pień własnych producentów. Niedogodności typu rosnących cen energii są oczywistością na skalę światową... i tu niewiele wymślimy ponad oszczędność. Nie dostrzegamy tego, ale oszczędności robimy kupując nasze wszelkie odbiorniki kilkakroć oszczędniejsze niż wcześniej, ogrzewanie z uwagi na materiały izolacyjne też mniej energii zużywa... Jeśli wzrośnie zasobność rynku (mniejsze bezrobocie, większe dochody budżetu, zasobniejszy w kapitał rynek) to obrót towarowy wzrośnie generując lepsze zarobki... i większe podatki(nawet przy malejących stawkach)...


...czy faktycznie prywatni właściciele przechwytuja tak wiele zysków?... Dobre pytanie... Polecam sprawdzić choć dużo na to wskazuje. Firmy te (a znam nieco historię ich powstania) są zero inwestochłonne... Pracownik musi kupować sobie wszystko (ubrania robocze, środki czystości) , narzędzia najczęściej "zorganizowane" w kopalniach..., zapleczy i służby wszelakie (poza księgowością i jednoosobowym najcząściej działem kadr) Taki typowy handel mięsem... czyli w prost samą pracą na warunkach (w obecnym bezrobociu) urągających wszystkiemu. I nie jest to tzw. resort górnictwa, bo w myśl prawa oni górnikami nie są... Już pomijam oddźwięk społeczny i jakieś nieprzekraczalne normy... nawet w buszu.

Cóż... Nie przesądzam z góry sugerując zbadanie tego... Także mechanizmów przetargowych, powiązań i polityki dabingowania tego rynku przez cwaniaczków. I co to za firma która nie będzie w stanie samodzielnie zadość uczynić za tą tragedię... bo nie wiadomo co z jej ubezpieczeniem?

Jest zbyt dużo dziwnych rzeczy... Ale wg. mojej wiedzy właściciele strzygą tam pracowników nieprzyzwoicie....

Pozdro....
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ahron
Gość





PostWysłany: Czw 22:51, 23 Lis 2006    Temat postu:

Weles -odnośnie pytania Jagi,ktoś mi opowiadał że cena wegla na kopalni jest ustalona na poziomie 100zł i tyle kopalnia dostaje ,ale cena za jaką możemy kupić węgiel jest 300zł od holdingu,który ma kantor na terenie kopalni i efekt jest taki że kopalnia może być deficytowa jednak holding przynosi olbrzymie zyski.
Ja również nie wierzę że cokolwiek dopłacamy do węgla-wiem że go nie ma ,mój wspomniany znajomy prowadzący skład opału stoi tydzień w kolejce po węgiel.
Na podobnym schemacie działa rolnictwo-producent dostaje cenę poniżej wartości towaru -gro zysków zgarniają pośrednicy i przetwórcy,a społeczeństwu wmawia sie że dotujemy rolnictwo.

Obecnie jest sytuacja taka ,że upraszczająć dotujemy cały przemysł gdyż Chińczycy zrobią wszystko taniej.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw 23:26, 23 Lis 2006    Temat postu:

To ostatnie szczególnie ważne - alternatywne, własne żródło energii. W zasadzie to uzasadnia nawet pewne finansowanie państwowe tego sektora.
Reszta - tak mi się to wszystko troche błąkało po głowie, Weles.
Trudno rozwiązać sprawę jednego sektora,skoro skupiają się tu problemy obecne w całej naszej gospodarce... To nie tylko sprawa prywatnych firm, skoro słyszymy, że w koplniach zaniedbuje się generalnie sprawy bezpieczeństwa i zatrudnia zewnętrzne przedsiębiorstwa - dla oszczędności. Czyli - wracamy do opłacalności produkcji, ceny węgla, itp.
Nic, Weles, my tego nie rozwiążemy. Przynajmniej możemy mieć poczucie, że wrzawa medialna wokół tej tragedii spowoduje wyprostowanie paru spraw, i może zapobieże nastepnej.

Pozdrawiam, Jaga
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią 2:14, 24 Lis 2006    Temat postu:

Ahron...

Piszesz... ktoś mi opowiadał że cena wegla na kopalni jest ustalona na poziomie 100zł i tyle kopalnia dostaje ,ale cena za jaką możemy kupić węgiel jest 300zł od holdingu,który ma kantor na terenie kopalni i efekt jest taki że kopalnia może być deficytowa jednak holding przynosi olbrzymie zyski. . Nie chcę się tu wymądrzać bo znam sprawę zbyt powierzchownie... ale coś w tym jest.

Już nie będę rzucał cenami bo te w historii mnie znanej znacznie mocno pływały (inflacja)... Wiem jednak że cena zbytu(cena kopalni) węgla koksującego ok 6500-7500 Kcal była na poziomie 45%-góra 50% rynkowej ceny węgla opałowego 4000-5500 Kcal. Trudno mi porównywać ceny obu tych... bo nasz węgoel był (i jest) wyłącznie w handlu hurtowym (niedetalicznym)... Zatem zapodane proporcje są prawdopodobne.
Ponadto zanim byłem górnikiem pracowałem w transporcie i dość bliskie mi były taryfy przewozów... m. in. kolejowego (za komuny). Koszty transportu to ok 35-45% ceny detalicznej węgla opałowego(załadunek, wyładunek, przewóz) . To się raczej nie zmieniło. Sądzę zatem że te pogłoski wymagały by sprawdzenia... bo różnica tych cen zastanawia... tym bardziej, że podobno transport kołowy(samochodowy) jest tańszy...

Jago...

Sektor paliwowy(energetyczny) jest fundamentem każdej gospodarki. I nie dlatego trzeba o niego dbać, że najważniejszy ale że na nim trzeba gospodarkę oprzeć(vide perturbacje energetyczne rysujące się w przyszłości) i że tylko wtedy będziemy mieli znaczący wpływ na ceny paliw(zatem i kosztów produkcji) co obecnie jest utopią. Mało kto zadaje sobie trud myślenia podając za przykład wiążący Anglie jak zamykała kopalnie pani Tather... Nie zamykała z powodu nieopłacalności kopalń, ale dlatego że zaczęto eksploatować szelf kontynentalny... czyli własne źródła energii. I to różni nasz kociokwik paliwowy od Brytyjskiego... chyba że Karlino komuś kojarzy się z szelfem.

Oczywiste że Polskie górnictwo po zmianach struktur gospodarki (likwidacja RWPG) winno się zreformować. Ale kierunki tej reformy wydają mi się niedojrzałe... Zasypano (miast zalać) parę nowych kopalń... kładąć w porywie nowoczesności i importu paliw krechę na węglu. Chyba zbyt szybko... bo ceny tych podwoiły się a nawet okresowo i więcej.

Jago... ad. firm dookoła-górniczych... Pamiętam ich początki. Wtedy tam zarabiano 2x tyle co w kopalniach..., bo mieli ulgi (50% ZUS, i zwolnienie z podatku)... Teraz przy normalnym obciążeniu... zakładając podobny stopień opłacalności ich najmu... logika sugeruje relatywnie równe do kopalnianych płace. Skąd zatem te różnice?(50% płac kopalnianych... czyli 1/4 tego co przed tem). I te fakty powodują moja dość ostrą podejrzliwość...

Pewnie że błądzimy o macku i bazujemy na przypuszczeniach. Bo cóż my wiemy... i dlaczego nie wiemy? Myślę że zapowiadane kontrole coś tam wyjaśnią... Liczę na wrodzoną wredność rządu i Ziobry... co obecnie paradoksalnie jest korzystne dla gospodarki. Złodzieje jakby mniej bezczelni... a może mi się zdaje? Z kwestiami które pominąłem zgadzam się. Wymuszone na maxa oszczędności na pewno w jakiś sposób odkładają sie na jakości BHP kopalń... Co do konkluzji końcowej też zgoda...

Pozdro...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Polska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin