Forum POLITYKA 2o Strona Główna POLITYKA 2o
Twoje zdanie o...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cmentarz Orląt we Lwowie
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Historia i Przyszłość
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 9:00, 12 Mar 2008    Temat postu:

W sprawie Cmentarza Orląt we Lwowie.
Napis ewoluuje, zmienia się

Cytat:
Historia napisu na Mogile Pięciu z Persenkówki [edytuj]
Przed wojną napis brzmiał: Nieznanym bohaterom poległym w obronie Lwowa i Ziem Południowo-Wschodnich.
W 1998, po sprzeciwie lwowskich radnych Polska zaproponowała napis, który uzyskał zgodę władz centralnych Ukrainy, lecz został zablokowany przez radnych: Nieznanym żołnierzom poległym w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej 1918–1920.
W 1999 tuż przed wizytą prezydentów RP i Ukrainy na cmentarzu Rada umieściła na własną rękę napis (z błędem): Nieznanym polskim wojakam poległym w wojnie polsko-ukraińskiej.
W grudniu 2001 władze Polski i Ukrainy zawarły porozumienie o kształcie cmentarza, ustaliły też treść napisu: Nieznanym żołnierzom bohatersko poległym za Polskę w latach 1918–20. Porozumienie zostało jednak zablokowane przez radnych Lwowa.
W czerwcu 2005 część radnych Lwowa zaproponowała napis: Tu leży żołnierz polski poległy w polsko-ukraińskiej wojnie.
W wyniku zawartego kompromisu napis na płycie mogiły brzmi: Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę.

Z wikipedi [link widoczny dla zalogowanych] .

Już nie ma i nie będzie napisu historycznego. A będzie napis wierniej lub gorzej oddający potrzeby władzy jakiejś władzy czy uzgodnień polska-ukraińskich.
Mistral! Będąc tam i czytając co tam pisze, będę wiedział, że był manipulowany i nie jest historyczny. Nie oddaje prawdy, coś było zacierane. A historia tych ziem pozostanie w historii i kto będzie znał ich historię stwierdzi, że było matactwo. A dlaczego? Komu na tym zależało? I nie chcę o tym dyskutować. Napis nie jest autentyczny, a dla mnie nie jest już ważne co tam kto i dlaczego. Zamiast autentycznego napisu, mamy za to zapis historyczny zmian.

Jeżeli pytasz o cmentarze ukraińskie na Podkarpaciu, to potwierdzam: są.
Są cerwkie i są cmentarze unickie (unici -> [link widoczny dla zalogowanych] i cytat z tamtąd : W Polsce unitami potocznie określa się wiernych obecnej Ukraińskiej Cerkwi greckokatolickiej (niegdyś Kościoła greckokatolickiego powstałego w Rzeczypospolitej po unii brzeskiej).)
Po wojnie na podkarpaciu zaszło też dużo zmian! Sporo wsi (w głównej części zamieszkałej przez ludność prawosławną i katolicką uległo likwidacji (przesiedlenia i migracja ludności). Zmniejszyła się liczebnie ilość wyznawców, zubożenie ludności, itp. cerkwie i kościólki i ich cmentarze zostały zaniedbane. NIe sądzę, aby było cokolwiek inaczej niż dzieje się to na całym świecie. Zdaję sobie sprawę, że jeżeli ktoś w Kijowie czy Warszawie nie wytknie nosa z metropolii, nie zapozna się z ową rzeczywistością, miał zdroworozsądkowe na ten temat zdanie. Dla mnie sprawy nie ma, chociaż czasami szkoda, że tak jest. Ale też jest ruch odwrotny. Że nie tylko odbudowywuje się lub buduje się nowe kościoly katolickie, ale też odreastaurowuje się i cerwkie. Jest to ruch społeczny i lokalny. I nie ma odgórnych nakazów czy finansowania, aby toto stało na pokaz. że dbamy o coś, że robimy to dla ...przyjaźni polsko-ukraińskiej.

Jeżeli pytasz o cmentarze historycznie ważne dla Ukrainy, podobnie ważnych jak dla nas Cmentarz Orląt we Lwowie, to nie wiem, o który Ci chodzi. O przemyskim cmentarzu wiem tyle, że taki jest i jest zadbany, jak każdy używany cmentarz.
Jeżeli chodzi o Pawłokomę, to jest też pomnik. Co więcej jest w Wikipedii [link widoczny dla zalogowanych]
A jeżeli chodzi o Pawłokomę,
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Śro 11:16, 19 Mar 2008    Temat postu:

Nie sadzę aby restaurując zabytki a takowym jest cmentarz Orląt we Lwowie uzgadnianie kompromisowego tekstu było najlepszym wyjsciem. Jest to przysłowiowe zamiatanie problemu pod dywan. Mówimy o obiekcie historycznym. Autentyczność jest podstawą wiarygodności. A tak zbliżamy się do falsyfikatu. Dla jasności sprawy jest to cmentarz, tu podziałów nie ma , wszyscy są równi.Nie ma tutaj propagandy. Inaczej Mistral jest gdy w pewnych okolicznosciach gloryfikuje się pewne , działania UPA. Macie prawo szanowac swoich kombatantów , ale pewne przypadki , sytuacje , działania , nalezy rozumiejąc splot róznych okoliczności , nazywać po imieniu . Zwłaszcza jeżeli nosiło to znamiona ludobójstwa.Od tego się nie ucieknie . Historia różnymi drogami chadza. Szacunek dla zmarłych , poległych żołnierzy winien byc równym po obu stronach.
Lwów , tak, mamy pewne resentymenty historyczne. Dziś nikt nie zamierza na powrót zawładnąć Lwowem. Lwów przez długie lata był zdominowany przez ludność polską. Był ośrodkiem kultury , nauki. To nalezy widzieć. Dzis , jutro , przyjdzie taki czas że gdy ktoś będzie bardzo chciał , miał pieniadze, to mniemam będzie mógł zamieszkac we Lwowie. Nie sądzę żeby było wielu chętnych. To pokolenie wysiedleńców jest na wymarciu. Młodzi jezeli pojadą to jako do miejsca gdzie można będzie robić biznes.
Że sytuacja nie jest taka jednoznaczna to wystarczy wspomnieć że od kwietnia tego roku wchodzi w zycie "Karta Polaka". Jak donoszą media w rejonach przygranicznych , az po Lwów trwa poszukiwanie strychów aby odszukać dokumenty na podstawie których będą mogli Ukraińcy ubiegać się o kartę udawadniając swoje polskie pochodzenie. Wcale nie chodzi o nagłą iluminację narodowościową. Dla rodaków i Ukraińców otrzymanie karty to jest interes. Taki jest dzisiaj świat Mistral. Omijanie szerokim łukiem prawdy , prawdy po obu stronach nie wrózy nic dobrego na przyszłość. Jawność , nazywanie rzeczy po imieniu jest podstawą naszych dobrosąsiedzkich stosunków na przyszłość. Niebezpiecznym jest granie na sentymentach, tworzenie mitów.Czasami w wypowiedzi Ukraińców wyczuwam takie poczucie misji, wielkości , oczekiwanie że Ukraina będzie wielka w tym kontekście mocarstwowości. Nadmierne rozbudzanie takich ambicji , aspiracji zawsze w pewnym momencie powoduje u polityków fałszowanie historii. Będzie się cenzurować fakty historyczne. A nie ma idealnych narodów, każdy miał swoje ciemne strony. Przed tym musicie się strzec.Ani terytorium , ani złoża surowców same w sobie nie stanowią o wielkości narodu.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 11:17, 19 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA 2o Strona Główna -> Historia i Przyszłość Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin